Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj VÝZVA SENÁTORŮ KARLOVARSKÉHO KRAJE

VÝZVA SENÁTORŮ KARLOVARSKÉHO KRAJE

19. 10. 2020

VÝZVA SENÁTORŮ KARLOVARSKÉHO KRAJE

K USTAVENÍ KRAJSKÉ KOALICE ODS, KDU-ČSL, STAN, PIRÁTŮ

společně s hnutím VOK, Místní a SNK1 – Starostové našeho kraje

VÝZVA SENÁTORŮ KARLOVARSKÉHO KRAJE

VÝZVA SENÁTORŮ KARLOVARSKÉHO KRAJE

Politika, aby byla důvěryhodná, přehledná a čitelná, má být podle našeho názoru založena na idejích, základních hodnotách a programu. Se znepokojením proto sledujeme současná vyjednávání o krajské koalici v našem kraji. Obáváme se, že zvolení krajští zastupitelé zejména za ODS a KDU si nyní svým příklonem k hnutí ANO pohrávají s tím nejpodstatnějším, o co v politice jde. A to je důvěra občanů v to, že má smysl chodit k volbám a že svým hlasem můžou změnit stav a směřování věcí kolem sebe.

Politická vyjednávání o vzniku nové koalice po krajských volbách se v Karlovarském kraji dostala do paradoxní patové situace. Přitom spojenectví demokratických parlamentních stran STAN, Pirátů, ODS, KDU-ČSL za podpory místních hnutí, jež uspěla v krajských volbách, dává přesvědčivou většinu v zastupitelstvu. Je nepochopitelné, že ODS a KDU-ČSL v Karlovarském kraji preferují spojenectví s hnutím ANO, když v žádném jiném regionu, kde byla možnost vytvoření programově a hodnotově souznící koalice, takovou šanci tyto strany nepropásly.

Pandemie koronaviru je mimořádně vážná situace, do které se naše země dostala i díky liknavosti, neschopnosti a nekompetentnosti naší vlády. Současná situace ohrožuje tisíce životů, hrozí kolapsem zdravotnictví a přináší obrovské ekonomické důsledky do života každého z nás. Každý kraj v naší zemi nese zodpovědnost též za krajské zdravotnictví, zřizované nemocnice a zvládnutí současné složité situace na svém území.

Jsme přesvědčeni, že Karlovarský kraj a jeho zvolení představitelé nyní musí zaměřit veškerou svou pozornost a síly na zvládnutí stávající krize. Politikaření naprosto není na místě.

Vyzýváme proto parlamentní politické strany ODS, KDU-ČSL a dále Piráty a hnutí STAN, aby sestavili společnou většinovou koalici s dalšími nepopulistickými a liberálními subjekty (VOK, Místní, SNK) a věnovali se tomu, k čemu jim voliči dali mandát - dobré správě a rozvoji Karlovarského kraje v souladu se základními hodnotami, které jejich strany reprezentují. 

19. října 2020

senátoři Jan Horník, Miroslav Balatka a Miroslav Plevný

Autor: Jiří Duchek