Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Pěstounská péče - běh na dlouhou trať

Pěstounská péče - běh na dlouhou trať

9. 2. 2017

Pěstounská péče dnes přináší mnohá úskalí, o některých z nich se v článku Barbory Šmudlové z Deníku zmiňuje i naše předsedkyně Jitka Pokorná.
Pěstounská péče - běh na dlouhou trať

Pěstounská péče - běh na dlouhou trať

V Karlovarském kraji je 192 dětí v dětských domovech. Spousta z nich by ale mohla žít v pěstounských rodinách. Jenže pěstounů je málo a dětí hodně. K tomu je tu ještě moloch byrokracie, který celý proces náhradní péče o dítě ještě více komplikuje. Takže to chce houževnatost a odhodlání. Dnes se totiž pěstouni musí mimo jiné ze zákona vzdělávat. Hlavním důvodem je, aby lépe chápali potřeby dítěte a uměli si s ním poradit. Karlovarský kraj v loňském roce odstartoval kampaň „Staň se pěstounem.“
 
„Kraj by chtěl postupně děti převést do péče pěstounů, aby získaly vazbu na konkrétní osobu a v době, kdy nemohou být s rodinou, žily aspoň v náhradním rodinném zázemí,“ objasnila tisková mluvčí kraje Jana Pavlíková.
 
Proces od evidence zájemce o pěstounskou péči až do chvíle, kdy se z něho stane papírově pěstoun, trvá zhruba rok. Přesto je tu ALE, o kterém nám vyprávěla pěstounka, která si prošla nekonečným koloběhem, než se mohla začít starat o dítě, které potřebovalo její lásku a péči. „Celý proces byl velmi složitý. A tím nemyslím potřebné vzdělání, u kterého s odstupem času vidím, že mi nedalo tolik, kolik mělo. Protože nejhorší na tom, abychom se s mužem stali pěstouny, byla skutečnost, že jsme čekali dlouhé tři roky. A to už jsme byli proškolení pěstouni,“ uvedla pěstounka a starostka Nové Role Jitka Pokorná
 
Když začala pátrat po tom, proč stále nemají ve své péči dítě, o které se můžou a chtějí postarat, dostala nečekanou odpověď. „Nehledáme dítě pro vás, ale rodinu pro dítě. Tehdy to byla velice nepříjemná situace. Když se rozhodnete stát pěstounem, není to jen vaše rozhodnutí, ale celé rodiny. Po tak dlouhé době, kdy musíte čekat, se může cokoliv změnit. Vaše odhodlání, najednou vyvstanou otázky. Vše se může zdát mnohem složitější než na začátku. Naším největším problémem byla časové prodleva,” svěřila se Pokorná. Nakonec se ale dočkali a už pět let jsou pěstouny holčičky, které letos v létě oslaví deváté narozeniny. Pěstouni se často setkávají s problémem, že nevědí, jak mají přistupovat k výchově dítěte, které si prošlo hrůzami předešlé péče. Takové dítě má specifické potřeby. Potřebuje více pozornosti a péče. Mnohdy se na takových dětech projeví následky špatné péče až později.
 
„U nás nastaly problémy, se kterými bych si neuměla poradit, kdybych nebyla dětská zdravotní sestra. Některé situace byly nestandardní, způsobené následky bývalé péče matky. V takové situaci jsem si musela umět poradit sama. Doprovodné instituce vám v tomhle moc nepomohou. Je to na vás,“ doplnila Pokorná. Podle Pokorné je dnes pěstounská péče hlavně o byrokracii a ne o „tom človíčkovi.“ Přitom starat se také o děti je hlavně o individuálním přístupu. Každé z nich si prošlo svým malým peklem a teď jen doufají, že najdou milující a chápající rodinu.
 
Zdroj: Deník

Autor: Erich Kříž