Hlavní stránka Regiony Karlovarský kraj Aktuality EURO v Česku?

EURO v Česku?

15. 2. 2024

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu rozvířil veřejnou debatu o tom, zda v dohledné době u nás v České republice nahradit korunu eurem či nikoliv. Z pohledu STAN je tato problematika jasná – euro chceme co nejdříve. V koalici to ale tak jednoznačné není.

senátor Miroslav Plevný

senátor Miroslav Plevný

V odborné i laické veřejnosti jsou diskutovány různé argumenty pro i proti. Některé jsou relevantní, jiné již méně a některé z nich lze považovat možná až za účelové dezinformace, které mají šířit neopodstatněné obavy.

Asi nejvýznamnějším argumentem proti euru je to, že přijdeme o možnost zasahovat do ekonomiky pomocí nástrojů monetární politiky, kam patří zejména aktivní ovlivňování míry inflace a kurzu koruny. Je to ale až taková nevýhoda? Stačí se podívat na vývoj inflace v posledních letech a porovnat si země platící v eurech a ty s vlastní měnou. Lze konstatovat, že vlastní měna nám v tomto ohledu opravdu moc nepomohla, i když by se určitě dalo diskutovat o různých dalších faktorech, které to mohly způsobit.

Euro by naopak přivítali asi všichni podnikatelé, kteří mají obchodní kontakty se zahraničními partnery. Nejenže by ušetřili náklady spojené s kurzovými rozdíly, ale pomohla by jim hlavně jistota stability dojednaných cen. Vždyť například jen za poslední necelé dva měsíce od prosince 2023 do poloviny února 2024 se kurz eura vůči koruně měnil v rozmezí 24,30 Kč až 25,50 Kč za EUR, což je o 5 %. To je obrovská míra nejistoty v jakýchkoliv kalkulacích ať již uvažovaného zisku nebo plánovaných nákladů. Ukázkovým příkladem jsou v posledních týdnech diskutované dotace v zemědělství, kdy lze na základě konkrétních dat doložit, že čeští zemědělci přišli o miliardy korun proto, že evropské dotace jsou určovány v eurech a následně jsou zemědělcům i s více než ročním zpožděním vypláceny v korunách. Podobných argumentů by bylo jistě možné uvést více.

U řady občanů může hrát roli i jakási nostalgie. Asi nejčastějším argumentem proti euru, se kterým se setkávám, je různými médii včetně sociálních sítí šířená obava ze skokového zdražení zejména potravin v případě zavedení eura. Do jaké míry jsou tyto obavy racionální, o tom bychom mohli diskutovat. Domnívám se naopak, že když i u nás budou ceny v EUR, bude pro všechny mnohem snazší porovnávat ceny mezi jednotlivými státy. Opravdu je reálné, že to, co u nás dnes běžně stojí 170 Kč a v Německu 4,60 EUR, se po přecenění na eura u nás zdraží z dnes odpovídající ceny 6,80 EUR na cenu ještě vyšší? Když to všichni budou moci přímo porovnat? Nejsou to právě obchodní řetězce, kterým by to nejvíc vadilo?

Ze všech těchto důvodů jsem toho názoru, že i kroky našeho ministra Martina Dvořáka ohledně zmocněnce pro euro byly v konečném důsledky pozitivní, a to především proto, že se koalice dohodla alespoň na zpracování analýz od NERVu a Legislativní rady vlády tak, aby se budoucí diskuze mohly opírat o podložené údaje.