Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Zlatý erb v době koronaviru

Zlatý erb v době koronaviru

7. 9. 2020

Když byl v pondělí 18. listopadu minulého roku zahájen příjem přihlášek do soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů Zlatý erb, nikdo netušil, jakým komplikacím bude muset aktuální ročník oblíbeného klání čelit. Všechno běželo jako obvykle v podstatě bez problémů. Podobně jako v předchozím ročníku se zapojily všechny kraje ČR a hlavní město Praha, počet přihlášených byl srovnatelný s předešlým rokem a až do únorové uzávěrky a hodnocení krajských kol všechno vypadalo normálně.

Radomír Pavlíček (STAN)

Radomír Pavlíček (STAN)


Podobně jako v loňském roce, kdy organizátoři vyslyšeli přání z krajů a rozhodli se umožnit jednodušší a rychlejší hodnocení krajských kol, bylo na rozhodnutí předsedů krajských porot, zda bude hodnocení soutěžících v krajském kole rozšířené či zúžené – na www. zlatyerb.cz měli všichni zájemci k dispozici metodické doporučení k oběma variantám. Nově, nicméně poměrně přísně, se letos hodnotilo minimum povinně zveřejňovaných informací, které musí webové stránky obsahovat.
„Smysl soutěže Zlatý erb každoročně spočívá především v motivaci o dosažení co nejlepšího výsledku, ale webmasterům a provozovatelům poskytuje často nový pohled na podobu a úlohu webových stránek i užitečné informace a hodnocení pro další zlepšování,“ říká Jitka Hajžmanová, koordinátorka soutěže ze spolku Český zavináč, který Zlatý erb organizuje. Jak ale dodává: „Již na úrovni krajských kol je patrné, že úroveň obsahu i přehlednost a použitelnost webových stránek měst a obcí roste. Webové stránky jsou stále aktuálnější a přehlednější. Občan by v nich neměl hledat, ale intuitivně požadovanou informaci či návod na řešení životní situace rychle najít.“

V březnu začaly problémy. Jediným krajem, kde se stihnul slavnostní ceremoniál a vyhlášení krajských vítězů ještě před rozsáhlými restriktivními opatřeními, byl Ústecký kraj, a to jen díky tomu, že se je povedlo zorganizovat hned na počátku měsíce. Pak nastalo díky vládním nařízením v souvislosti s pandemií covid-19 období velké nejistoty a hledání náhradních termínů. Několik krajů stihlo uspořádat ceremoniály ještě před prázdninami a šest krajů to naplánovalo na září.
Zástupci krajských samospráv na již proběhnuvších vyhlášeních většinou oceňovali význam kvalitních webových stránek z pohledu komunikace s občany měst a obcí během pandemie a podpořili nutnost rozšiřování a zkvalitňování elektronické komunikace. O zkušenosti a postřehy se podělila dlouholetá předsedkyně poroty za Prahu, Renata Tomanová. „V hlavním městě podobně jako v minulých letech porota hodnotila podle složitější varianty metodiky. Počet soutěžících městských částí sice poklesl, na druhé straně je zřejmé, že kvalita webů stoupá. Každým rokem se přihlašuje několik stránek s novým designem a rozdíly mezi vítězem a posledním bývají v řádu desetin až setin bodu,“ vysvětluje.
Všichni letošní soutěžící v Praze v kategorii město obdrželi více než 4 body z maximálních 5 možných a rozdíly mezi nimi byly opravdu těsné. Mezi časté chyby patřily dokumenty, které nebyly zveřejněné v požadovaném textově čitelném pdf formátu (zvláště na elektronické úřední desce), také poměrně často je struktura povinných informací dle zákona č. 106/1999 Sb. neúplná. A protože se jedná o kritéria s vysokým hodnoticím koeficientem, soutěžící v celkovém hodnocení tímto zbytečně ztrácí body.
Motivace zúčastnit se soutěže bývají podle předsedkyně poroty různé – jedni se chtějí pochlubit novým designem, další novými elektronickými službami nebo smart projekty pro své občany. V každém případě představitelé městských částí a webmasteři oceňují zpětnou vazbu, tzn. Pochvalu, nebo naopak konkrétní připomínky porotců ke zlepšení a úpravě webové stránky.

Hodnocení webových stránek a projektů přihlášených do letošního ročníku soutěže Zlatý erb může být příkladem toho, jak mohou některé akce běžet i v mimořádně komplikovaných podmínkách. Navzdory nouzovému stavu totiž proběhlo naprosto normálně. Díky tomu, že veškeré bodování i vyhodnocování se již řadu let provádí online, nebyli členové krajských porot a poté ani celostátní poroty restrikcemi nijak omezováni a vše bezchybně fungovalo. Řada porotců soutěže, kteří během každého ročníku odvádějí obrovský kus práce (a patří jim za to samozřejmě velké díky), se shodla v názoru, že úroveň přihlášených webových stránek a projektů neustále roste. „Kvalita a úroveň webových stránek i elektronických služeb je vysoká. Hlavním kritériem byla funkčnost a jednoduchost, například ve vyhledávání základních kontaktů na úřad a vedení města,“ říká Radomír Pavlíček, porotce v Jihomoravském kraji.
Současně porotci poukazují na občasné přehnané „inovace pro inovaci“, jež jsou spíše na škodu. Snaha o originální řešení přináší více či méně roztříštěnou strukturu informací a komplikovanou navigaci. Bohužel dochází i k situaci, kdy snaha o zveřejnění maxima informací s sebou nese určitou nepřehlednost a obtížnou dohledatelnost. Soutěžící považují ale účast v soutěži za výbornou zpětnou vazbu, mohou se inspirovat prací svých kolegů, což je významné i v případě elektronických služeb. Ty jsou často originální, usnadňují komunikaci mezi občanem a úřadem, zpřehledňují např. sociální služby v daném městě, napomáhají v oblasti odpadového hospodářství, navigují na volná parkovací místa apod.

Finále celé soutěže v podobě slavnostního vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií v celostátním kole i tradičního workshopu účastníků by se mělo odehrát na konferenci ISSS v Hradci Králové, která se letos výjimečně koná na podzim – samozřejmě také kvůli koronaviru – a organizátoři se mohou jen modlit, aby nepřišla mnohými experty „slibovaná“ druhá vlna. Nezbývá než si povzdechnout nad tím, že ti, kdo stanovovali restriktivní opatření, která přinesla spoustu zmatků a nejistot, nemají tak jasně nastavená kritéria jako Zlatý erb.
V letošní situaci a záplavě omezení či řady rozporuplných příkazů se ukázalo, že právě webové stránky a elektronické služby krajů, měst, obcí i dalších subjektů veřejné správy jsou naprosto nepostradatelné pro kontakt úřadů s občany a pro distribuci potřebných informací. Nezbývá než doufat, že příští ročník se uskuteční v klidnější atmosféře a vše se vrátí do starých kolejí – v tom případě by se účastníci blížícího se 23. ročníku mohli setkat v královéhradeckém Aldisu již v dubnu 2021. Budeme se na ně těšit a věříme, že účast v soutěži, která je pro všechny přihlášené zdarma, bude i v dalších letech pro jejich práci přínosem.
Kompletní výsledky celostátního kola Zlatého erbu 2020 najdete po říjnovém vyhlášení na www. zlatyerb.cz, kde můžete sledovat informace o přípravách dalšího ročníku.
Ocenění vítězů krajského kola 22. ročníku na Krajském úřadě Karlovarského kraje
Oficiální záštitu soutěži poskytly MMR ČR, MV ČR, Asociace krajů ČR, SMO ČR a SMS ČR, na hodnocení se podíleli i zástupci Výboru pro veřejnou správu PSP ČR. MMR aktivně spolupracovalo na koncepci a hodnocení Zvláštní ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci.
Slavnostní udělování cen vítězům soutěže Zlatý erb za rok 2019
 

Zdroj: PRO města a obce