Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Starosta Habáň z Březiny zajistil bez jakékoliv vládní pomoci 7000 ks respirátorů

Starosta Habáň z Březiny zajistil bez jakékoliv vládní pomoci 7000 ks respirátorů

4. 4. 2020

Od vypuknutí pandemie nového typu koronaviru trvá nedostatek ochranných osobních pomůcek jako jsou roušky, respirátory, ochranné rukavice, atd. A starostové se snaží maximálně pomáhat. Organizují dobrovolníky pro pomoc seniorům, pomáhají shánět materiál na dobrovolnické šití roušek, shánějí dezinfekce všude, kde se dá.

Starosta Březiny Martin Habáň (STAN).

Starosta Březiny Martin Habáň (STAN).

Stejně tak se denně o ochranu svých občanů stará Martin Habáň, starosta obce Březina. V prvních dnes se v obci šily roušky, poté se úspěšně sehnala a zdarma rozdávala dezinfekce, ale starosta chtěl i lepší ochranu pro zaměstnance obce, hasiče, zdravotníky, dům pro seniory v sousedních Křtinách a ohrožené občany své vlastní obce.

Skrze svého spolužáka z dob vysoké školy se mu podařilo zajistit z Číny zásilku 7.000 ks respirátorů KN95 (třída ochrany FFP2) za částku přesahující 1 mil. Kč. A v současné situaci to bylo více než o nervy. Byrokraté naší země totiž dokáží více zavařit, než pomoci, což je v současné situaci hodně smutné.

7 000 respirátorů je připraveno na distribuci nejen do Březiny, ale i do okolních obcí: Kuřim, Železné, Bílovice nad Svitavou, Křtiny, Bukovina, Bukovinka, Ochoz, Šlapanice, Brno-Tuřany, Tvarožná Lhota, Jiříkovice, Brno-Medlánky, Velatice,
Moravský Žižkov, Božice, Babice nad Svitavou a dalších.

Ale nakonec se to podařilo, zásilka včera v noci dorazila na obecní úřad a od dnešního rána starosta dle seznamu přerozděloval respirátory mezi starosty v okolí, kteří projevili zájem o jejich koupi pro své zdravotníky, domovy pro seniory a další potřebné.

A například v obci Březina budou moci lidé přispět zajímavou formou sbírky - koupí dva respirátory, jeden si odnesou domů a druhý bude skrze obec darován potřebným zařízením. Z obcí se tak dostane pomoc mezi zdravotníky, nemocnice, domovy pro seniory a další ohrožené skupiny občanů, a tak budeme zase moci o trochu klidněji spát. Společně to zvládneme!

Autor: Jakub Krainer