Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj S opravou unikátní synagogy začnou v srpnu. Vyškov chce památku víc využívat

S opravou unikátní synagogy začnou v srpnu. Vyškov chce památku víc využívat

23. 7. 2020

Už brzy zahájí dělníci rekonstrukci bývalé synagogy na Masarykově náměstí ve Vyškově. Nynější chrám Církve československé husitské je od loňska národní kulturní památkou. „Při opravách krovu vymění vadné části, které napadli škůdci. Přidají také další klempířské prvky v podobě nové střešní krytiny, svodů, žlabů, oplechování říms, atiky a vstupního otvoru,“ informoval vedoucí investičního odboru Jan Pospíšil.

Místostarosta Vyškova Josef Kachlík (STAN).

Místostarosta Vyškova Josef Kachlík (STAN).

Církev československá husitská budovu vyškovské synagogy získala v roce 1954. V současné době je ve vlastnictví města, církev ji využívá na základě smlouvy o výpůjčce. | Foto: Deník / Jakub Dostál

Na obvodové zdi, kde stavba sousedící s MIA studiem, pak dozdí atiku a nově provedou střešní svody směrem k náměstí a Zámecké ulici. „V plánu je také instalace hromosvodů,“ doplnil Pospíšil. Náklady přesáhnou tři miliony korun.

Je to další projekt, který má pro místní oživit centrum. „Naše náměstí je dobře udržované,“ připustila Jana Šustková z Vyškova. Dokončení prací je plánované na únor. „Jedná se o hodnotnou novorománskou budovu. Vyškov navíc představuje jediné město v Česku, kdy je synagoga umístěna přímo na hlavním náměstí. Souvisí to i s někdejší tolerancí,“ sdělil referent pro památkovou péči Petr Bařinka.

Bývalá synagoga je majetkem města. Podle jeho zástupců v ní lidé v budoucnu najdou mnohem širší využití. „Bohoslužby se v ní totiž konají pouze jednou za čtrnáct dní. Může se stát místem pro koncerty menších forem s její ojedinělou akustiku nebo pro výstavy. Stojí v centru města, nabízí se, abychom ji po dohodě s Církví československou husitskou častěji využívali a otevřeli veřejnosti,“ zdůraznil vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Autor stavby je neznámý. Větší oprava proběhla po požáru Vyškova v květnu 1917. Ve třicátých letech minulého století do ní město umístilo sbírky muzea. Církev československá husitská budovu získala v roce 1954. Na počátku devadesátých let došlo k opravě fasády, interiéru pak v roce 2002. V současné době je objekt ve vlastnictví města, církev jej využívá na základě smlouvy o výpůjčce.

Zdroj: Deník / Jakub Dostál