Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Předvolební zamyšlení z Jižní Moravy

Předvolební zamyšlení z Jižní Moravy

13. 9. 2012

Dovolím si začít částí textu písničky zpěváka Tomáše Kluse: …a tváře se nemění pouze tituly a příjmení a kdo má peníze vystaví svou mordu u dálnice na billboardu
Předvolební zamyšlení z Jižní Moravy

Předvolební zamyšlení z Jižní Moravy

Vím, že všichni ti, kteří někdy pracovali v komunální politice a s čistými úmysly se snažili pracovat pro své obce a občany,
tváří v tvář s předvolební realitou, nestačí divit. Každý starosta zná svoje zastupitele a občany, kteří jsou po celou dobu vládnutí zastupitelstva poměrně aktivní, snaží se prosazovat zájmy svých občanů, sdružení a mnohdy, i když jde i o jejich vlastní zájmy, alespoň pomáhají v rozvoji obce.  Jsou to prostě lidé, bez kterých to nejde.

A potom jsou lidé, kteří jsou aktivní pouze těsně před volbami. Připomínají mi zombie. Vylezou, zaneřádí vzduch a opět zalezou. A opakuje se to při každých volbách, ať komunálních, krajských, parlamentních nebo senátních. Ze svých řad vyberou mordy na billboardy, které nás přesvědčují, že jen oni jsou ti nejlepší. Jejich jediným zájem přitom je, zda jejich spolubojovníci na kandidátce budou chtít placenou funkci. A co občan? Obec? Kraj? O to přece až tak moc  nejde. Důležité je, že jsou „u lizu“ a tu skutečnou práci nechť udělají ti, kteří jsou aktivní a práce pro lidi je baví.

Politická kariéra se s prací přece nemůže míchat. Ó jak se to stále opakuje. A občan se opět diví, kdo stříhá pásky, kdo rozděluje kamarádům dotace, kdo má celou rodinu v různých dozorčích radách. A za kým stojí neochvějně jeho strana, stranické sekretariáty, nadšená mládež pracující pro stranu, dříve se jmenovali svazáci, dnes však mají různé jiné názvy, to podle politické strany. Vysoké hrdé čelo, bradu dopředu a jasný pohled do zářivé budoucnosti. K tomu notebooky, netbooky, facebooky a ještě kdovíjakébooky. Je to trošku jiné, ale systém zůstává. Pracujte pro stranu a hlavně pro nás, třeba se kariérně vyšvihnete, jako všichni ti naši mladí politici a děti zasloužilých rodičů. Utvoříte další, jak řekl jeden „profláknutý“ politický matador,  kindermanagement.  
  Jak dlouho ale bude bavit ty aktivní a nadšené pracovat pro blaho všech?  Jim nejde o placené funkce, jim nejde o kariérní postup v rámci strany, jim nejde o pašalíky pro kamarády. Jim jde o to, aby se
nemuseli jednou stydět sami před sebou. Proto prosím, nezkoušejme jejich trpělivost.

Jsme zástupci politického hnutí Starostové a nezávislí. Šli jsme do vysoké politiky jistou mírou naivity a nadějí, že se dá něco změnit. A změnilo se opravdu hodně.  Bylo dobře, že jsme byli i trošku naivní. Protože po bližším seznámení se s realitou politiky a s představiteli stran napříč politickým spektrem, nyní mnozí z nás vystřízlivěli a naivita je opustila.
 
Krajské volby, které nás čekají, se nebudou lišit od ostatních voleb. Strany budou slibovat, špinit se, hanět se navzájem, přesvědčovat občany, že to s nimi myslí upřímně a že jen jejich kandidáti kraj vyvedou ze slepé uličky. Nevěřme tomu. Jestli bude vládnout Petr nebo Pavel, největší část břemene stejně zůstane na obcích. Starostové a zastupitelé měst a vesnic budou muset apelovat na krajskou reprezentaci a hlavně hlídat její úředníky, aby se neopakovaly takové případy, kdy kraj něco plánuje bez vědomí a souhlasu obcí a potom se diví, že mu třeba neprojdou Zásady územního rozvoje kraje. A na těch jsou závislé územní plány obcí a měst. A můžeme každý přidat sto dalších příkladů.

  Proto buďme připraveni, že lépe bude pouze tehdy, když pro to uděláme něco hlavně my, obce, starostové zastupitelé a občané.
Začal jsem textem písničky a také tak skončím. Skupina Chinaski:

„Jaký si to uděláš, takový to máš“   

Ze sluncem zalité a burčákem prolité Jižní Moravy             

Jaroslav Žalkovský
 

Autor: Starostové a nezávislí