Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Obecní rozhlas na jihu Moravy zažívá renesanci: Obcím výrazně pomáhá v boji proti koronaviru

Obecní rozhlas na jihu Moravy zažívá renesanci: Obcím výrazně pomáhá v boji proti koronaviru

14. 4. 2020

Po revoluci v roce 1989 začaly postupně mizet. Na jižní Moravě je ale naopak modernizovali - a teď jsou za to rádi. Obecní rozhlasy nyní významně informují o koronaviru.

Foto: Hynek Zdeněk.

Foto: Hynek Zdeněk.

V roce 2011 stál starosta Drnholce na Břeclavsku Jan Ivičič (52) před těžkou volbou. Obyvatelé si na obecní rozhlas stěžovali a chtěli ho zrušit. On ale prosadil svou a nechal ho naopak modernizovat. Teď je za svou tehdejší neústupnost rád.
„Hodně se nám osvědčil. Hlásíme téměř každý den a obyvatelé jsou rádi, že mají k dispozici aktuální informace, které vláda přijala kvůli koronaviru. Využíváme i SMS zprávy, ale starší občané mají raději rozhlas,“ poukázal Ivičič, který je i nadále starostou.

Nezrušili ho ani v Kyjově
Obdobný problém řešilo o rok později i město Kyjov. I tam starosta František Lukl (42) rušení rozhlasu odmítl. „ Rozhlas se nám znamenitě osvědčil. Lidé si na něj rychle zvykli a máme na něj hodně pozitivních ohlasů,“ řekl mluvčí radnice Filip Zdražil.
Obecní rozhlas využívá i nedaleké Veselí nad Moravou. „Hodně se nám osvědčil hlavně v době, kdy stát vyhlašoval nařízení v souvislosti s koronavirem covid-19. Poslouchali ho zejména starší lidé. Kromě toho využíváme ale i jiné metody, například mobilní rozhlas, web, sociální sítě a Veselské listy,“ uvedla mluvčí radnice Žaneta Jančaříková.
V České republice využívá dosud obecní rozhlas 250 měst a obcí. Do některých se přitom vrátil po letech odmlčení. Příkladem mohou být Hrušovany, kde ho obnovili v dubnu 2017.

Zdroj: Blesk.cz