Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Na pomoc ve Svitávce nečekali

Na pomoc ve Svitávce nečekali

17. 4. 2020

Před rokem Svitávku na Blanensku nelichotivě zpopularizovala kauza kolem chráněného bydlení, kdy část místních proti němu podepisovala petice a po městysi šířila lži. S koronavirovou krizí ale člověk vidí úplně jinou obec. 

Na pomoc ve Svitávce nečekali

Na pomoc ve Svitávce nečekali

Místní v čele se starostou Jaroslavem Zoubkem a místostarostkou Miroslavou Holasovou si vzájemně pomáhají a v mnoha ohledech se na věci připravili dříve, než o nich rozhodla vláda. Týká se to například povinného nošení roušek. Sám starosta je hned krátce po vyhlášení nouzového stavu začal shánět. „Podařilo se mi od jedné místní firmy sehnat 500 kusů, takže jsme měli náskok před ostatními. Když jsme se dozvěděli, že se mohou nosit i doma ušité roušky, začali jsme okamžitě šít,“ uvedl Zoubek.
Šicí dílnu vytvořili z jednoho sálu na obecním úřadě. Sehnat stroje také nebyl problém, starosta je nechal převézt z místní školy.
„Rozkřiklo se to mezi lidmi, někteří se nám začali sami hlásit, přišli šít nebo nám nosili občerstvení,“ popsal starosta.
Roušky lidé šili pro celý dvoutisícový městys, roznesli je do každé domácnosti. Ani tím však neskončili. Dalších šest stovek roušek dodali do nedaleké nemocnice v Boskovicích a šicí stroje znovu rozjeli i před Velikonocemi. „Chceme být připraveni, kdyby se v polovině května otevřely školy, abychom měli pro každého z dvou stovek žáků minimálně dvě roušky,“ vysvětlil Zoubek.
Ve škole se děti sice neučí, ale prázdná není. V kuchyni se vaří pro celou obec, respektive pro ty, kteří si jídlo objednají. Tímto krokem míří zejména na ty nejzranitelnější, tedy seniory, kterým oběd dovezou až domů. „Na začátku to lidé podceňovali, ptali se, proč to děláme, ale zájem o to opravdu je. Starším lidem také nakoupíme a doneseme léky,“ líčí starosta. Sehnal i dost dezinfekce, aby ji mohl stejně jako roušky společně s ostatními dobrovolníky roznést po všech domácnostech.
Pro zlepšení nálady ve složitém období ve Svitávce hrají každý den písničky na přání z obecního rozhlasu, pro děti pak vymysleli soutěž o nejkrásnější obrázek a vášnivým čtenářům, kteří teď nemohou do knihovny, knihy donesou až domů.
V rozpočtu má městys sice finance vyčleněné právě na opatření kvůli koronaviru, dosud na ně ale radnice téměř nemusela sáhnout. Peníze totiž posílají sponzoři z řad místních podnikatelů, mezi nimiž nechyběla ani místní vietnamská prodavačka.
„Bylo to už 18. března, kdy nám přinesla 30 tisíc korun,“ vzpomněl na okamžik, kdy neskrýval údiv. Podle něj tato doba ukázala, jaký kdo skutečně je.

Autor: Marek Osouch  |  Zdroj: 5+2