Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Moravu protne plynovod za deset miliard, omezení se dotknou nejen Břeclavi

Moravu protne plynovod za deset miliard, omezení se dotknou nejen Břeclavi

23. 7. 2020

Staré potrubí z jihu na sever Moravy přestává kapacitně stačit, není například možné připojit další velké spotřebitele z řad průmyslových podniků či tepláren. Právě zajištění ekologického zdroje energie pro průmyslovou výrobu ve všech moravských krajích, ale i jistotu dlouhodobých spolehlivých dodávek plynu má přinést plynovod Moravia.

Místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (STAN).

Místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (STAN).

Už loni měl potrubím Moravia „protékat“ plyn z Tvrdonic na Břeclavsku až k polské hranici. Stavba za zhruba deset miliard se však výrazně zpozdila, přípravné práce finišují až nyní. Společnost Net4Gas dokončuje jednání s obcemi, přes které nový plynovod povede. V Jihomoravském kraji zasáhne do katastru třiadvaceti vesnic a měst.

Net4Gas chystá stavbu už od roku 2010, o dva roky později projekt dostal zelenou i při posuzování vlivu na životní prostředí. Pak se však zadrhl. Říct konkrétní termín se firma zdráhá i nyní. „Přípravné práce na projektu probíhají, přičemž přesný čas zahájení výstavby plynovodu ještě nebyl stanoven,“ uvedla mluvčí společnosti Zuzana Kučerová.

V desetiletém plánu rozvoje přepravní soustavy v Česku však firma počítá se zprovozněním v roce 2023. A vzhledem k tomu, že výstavba se odhaduje na tři roky, je její začátek opravdu na spadnutí.

Plynovod Moravia, který má propojit jih Moravy s Polskem, chystá společnost Net4Gas.

Plynovod povede mezi existujícími rozdělovacími uzly v Tvrdonicích a Bezměrově ve Zlínském kraji. Celkově natáhnou stavaři po jižní Moravě potrubí v délce zhruba 85 kilometrů. Břeclavská kompresní stanice, kde se plyn stlačuje a posílá dál do potrubí, navíc projde rozsáhlou modernizací.

Vinice a stromy z ochranného pásma musí pryč

Obcí, ani majitelů pozemků by se výstavba nijak zásadně dotknout neměla, plynárenská infrastruktura je navržena mimo zástavbu.

Situaci na jihu Moravy navíc usnadňuje i to, že potrubí bude na Břeclavsku, Hodonínsku i Vyškovsku kopírovat současné plynové vedení. Povede tedy v již existujících ochranných pásmech takzvaných energetických koridorů.

Potíž by mohla nastat pouze tam, kde majitelé pozemků bezpečnostní pásmo nedodržují. Za desítky let, co v zemi leží původní potrubí, si do tohoto pásma protáhli třeba vinohrad nebo meruňkový sad. Ukázala to například rekonstrukce ropovodu v okolí Klobouk u Brna, při níž se musely odstranit kousky vinohradů nebo kácet stromy.

Běžného hospodaření se ovšem výstavba potrubí nedotkne. „Plynovody umístěné pod zemí nenarušují přírodní ráz krajiny a režim v ochranném pásmu plynovodu neomezuje běžné pěstitelské či chovatelské aktivity,“ poznamenala Kučerová.

I když připouští, že sama výstavba plynovodu přináší jistá omezení, není podle ní časově náročná. A negativní vlivy, pokud nastanou, jsou zpravidla zanedbatelné a krátkodobé.

Napojení přes Rakousko až do Chorvatska

Moravia je jen jedním z projektů, které se na jihu Moravy chystají. Cílem „plynařů“ je propojení nejen s Polskem na severu, ale i Rakouskem na jihu.

Obousměrné rakousko-české spojení plynovodem BACI plánuje Net4Gas s rakouskou společností Gas Connect Austria, síť obou zemí by se měla sloučit díky kompresním stanicím v Břeclavi a v Baumgartenu. BACI by se tak dostal díky rakouské síti na linii plynovodů, které jdou přes Maďarsko, a to včetně plynovodu od terminálu LNG na Krku v Chorvatsku.

Kdy se tento projekt uskuteční, zatím vůbec není jasné. Na přípravách se ovšem pracuje, Net4Gas už je v kontaktu i s vedením Břeclavi.

„Záměrem společnosti je přeložit plánovanou trasu tranzitního plynovodu na okrajích břeclavského katastru. Tato stavba se nás dotýká na hranici se sousedními Kosticemi. Budeme s kostickou radnicí dál jednat o tomto záboru území, ochranná pásma nám ukrojí značnou část půdy v této lokalitě,“ uvedl místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Podle něj dopadne záměr firmy také na břeclavskou infrastrukturu. „Podle toho také doporučím vedení města, abychom s firmou jednali,“ dodal.

O vstřícnost ho přitom na sociálních sítích žádají sami obyvatelé města. „Ačkoliv nás to může jako město omezit, tak se jedná o trasu, která má zásadní význam pro zásobování naší země i střední Evropy. Umožní nám přístup k plynu i z jihu a nebudeme závislí jen na dodávkách z východu. Pozitivním přístupem by Břeclav udělala hodně pro celou naši zemi,“ komentoval to na Facebooku Michal Uher.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/plynovod-stavba-investice-jihomoravsky-kraj-propojeni-cesko-rakousko.A200721_165040_brno-zpravy_mos1?zdroj=top