Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Mladí starostové na jižní Moravě v době koronavirové krize

Mladí starostové na jižní Moravě v době koronavirové krize

31. 3. 2020

Mladí starostové a nezávislí v Jihomoravském kraji jsou aktivní i v době koronavirové krize. Řada členů neváhala připojit ruku k dílu a aktivně pomoci. Někdo distribuuje roušky, jiní zase roušky šijí a někdo roznáší letáky s informacemi.

Šití roušek ve Vyškově.

Šití roušek ve Vyškově.

„Moje maminka musela z důvodu koronavirové krize zavřít obchod s pánskými oděvy a tak jsme využily její šicí stroj v obchodě a daly se do šití roušek. Jako materiál jsme používaly stará prostěradla. Já jsem dělala střih a mamka šila. Během prvních dnů koronavirové krize se nám podařilo ušít několik desítek roušek i pro sousedy a známé,“ sdělila naše členka Iva Koláčková z Vyškova.

„Jakožto skaut jsem roznášel letáky od městské části Brno-střed, na nichž byli informace o koronaviru – kam především mohou senioři zavolat a zažádat si tak například o nákup potravin. Celkově jsem těchto letáků roznesl okolo 1500,“ řekl tajemník mSTAN JMK Dominik Vojta.

„Jakožto student Masarykovy univerzity jsem neváhal ani minutu a prakticky ihned po jeho založení jsem se přihlásil do databáze Dobrovolnického centra Masarykovy univerzity. Je tomu už asi 2 týdny co dobrovolničím jako distributor bavlněných roušek, které dobrovolníci vyrobí nebo darují univerzitě a my je dodáváme, převážně pro seniory nebo lidi v domácnosti. Není to práce jednoduchá, strávíte několik hodin denně v autě a ještě si musíte veškeré náklady hradit sami. Celé to kompenzují vlídná slova a vděk lidí, kterým mnohdy pomůžete takřka za pět dvanáct, ale především uvědomění faktu, že v těchto perných chvílích pomáháte společnosti držet se stále na nohou a společně to dotáhnout do zdárného konce,“ prohlásil náš člen z Brna David Janků.

„Den po vyhlášení karantény jsem si uvědomil, že už to není sranda a je s tím potřeba něco dělat, jenomže pro město, které má přes 3000 obyvatel se bude těžko shánět takové velké množství roušek. Tak jsem využil několika kontaktů, poptal se, nicméně prvotní snahy nevyšly a tak jsem začal rychle jednat jinak… Nakonec jsem sehnal dva jiné dodavatele, od kterých se mi naštěstí podařilo získat velké množství roušek. V pátek 20. 3. jsem tedy začal rozvážet prvních 50 kusů roušek až domů za nákupní cenu 35,- za jeden kus. Druhý den jsem si vyzvedl dalších 100 kusů, ale bohužel pán, který mi dodával a vyráběl roušky, musel pozastavit svoji dílnu a věnovat se pouze šití, aby se nějak uživil a navýšil mi bohužel cenu jedné roušky na 50,-. Naštěstí to naše občany zas tak moc nenaštvalo a věděli, že podpoří dobrou věc. Následující den jsem v brzkých hodinách vyrazil pro dalších 150 ks a tentokrát už s pomocnicí pomáhal rozvážet zbytek roušek do domovů. Celkově jsme tedy za tři dny až do domovů našich občanů rozvezli více než 280 roušek, zbytek jsem věnoval místní jednotce dobrovolných hasičů, které jsem členem,“ sdělil náš člen Jan Panzar z Veverské Bítýšky.

Autor: Lukáš Gross