Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kuřim oceněna za informační otevřenost

Kuřim oceněna za informační otevřenost

30. 9. 2011

Kuřim, 30. 9. 2011; Město Kuřim uspělo v soutěži, která hodnotí svobodu přístupu k informacím u úřadů veřejné správy. Kuřim skončila v devátém ročníku soutěže OTEVŘENO X ZAVŘENO třetí - hned za Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem ČR.„Otevřená, vstřícná, komunikující radnice byla jedním z cílů, s nimiž jsme do obecního zastupitelstva kandidovali. Jsem rád, že se nyní potvrzuje, že to nebylo jenom volební heslo,“ říká k úspěchu v soutěži starosta Kuřimi Drago Sukalovský z hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

V hodnocení poroty byla úroveň informační otevřenosti kuřimské radnice označena za zcela nadstandardní. „Kuřim prolamuje mnohá zdánlivá tabu (např. podklady pro jednání ZM předem na webu, podpora konkurujících sdělovacích prostředků mimo radnici),“ píše se v hodnocení organizátora soutěže, obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost.

„Byli bychom rádi, kdyby přístup Kuřimi nebyl nadstandardní, jak uvádí porota, ale stal se naopak standardem nejen na obecních úřadech, ale i na dalších úřadech veřejné a státní správy,“ říká k výsledku Jana Krutáková, předsedkyně Jihomoravské krajské organizace STAN. „Zkušenosti Kuřimi bychom chtěli zprostředkovat i dalším starostům, a to nejen těm z našeho hnutí.“

„Rádi bychom po vzoru Kuřimi vypracovali systém, který představíme a nabídneme odborným institucím a profesním sdružením, jako je třeba Sdružení místních samospráv nebo Svaz měst a obcí. Po diskusi, která nad těmito návrhy musí proběhnout, se budeme snažit zapracovat je v rozumné míře do příslušné legislativy,“ komentoval úspěch Kuřimi předseda hnutí STAN a předseda poslaneckého klubu TOP09 Petr Gazdík.

Kuřim získala ocenění mimo jiné i za to, že na webu zveřejňuje všechna výběrová řízení (jedná se o všechny zakázky nad 100.000 Kč bez DPH) a také všechny aktuální smlouvy města. „Naši občané najdou na webu i mobilní telefony na úředníky včetně starosty a tajemnice. Všechna jednání komisí a výborů jsou veřejná, zápisy z nich jsou rovněž zveřejňovány, v zápisech z jednání rady a zastupitelstva se uvádí jmenovitě, kdo jak hlasoval,“ vypočítává starosta Sukalovský další důvody, proč Kuřim v soutěži uspěla.

Kompletní záznamy z jednání zastupitelstva jsou navíc opakovaně vysílány v kabelové TV, k níž má přístup 80 % domácností, usnesení RM a ZM jsou publikována v neradničním periodiku. Radnice finančně podporuje dva konkurenční TV infokanály, do jejichž obsahu nezasahuje.


Kontakt pro další informace:

Drago Sukalovský
sukalovsky@radnice.kurim.cz, tel. 775 978 326

Autor: Tisková zpráva města Kuřim