Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kraje a obce chtějí po Babišovi desítky miliard na investice do připravených projektů

Kraje a obce chtějí po Babišovi desítky miliard na investice do připravených projektů

6. 5. 2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) se bude muset v těchto dnech zabývat dvěma žádostmi, aby poslal miliardy krajům aobcím. Ty mají připravené investiční projekty nejrůznějšího druhu od cyklostezek po zateplení škol, mnohé mohou zahájit už v létě a tím rozhýbat ekonomiku utlumenou epidemií koronaviru.

Předseda Svazu měst a obcí a kandidát STAN na hejtmana Jihomoravského kraje František Lukl.

Předseda Svazu měst a obcí a kandidát STAN na hejtmana Jihomoravského kraje František Lukl.

První žádost zašle předsedovi vlády zkraje týdne Sdružení místních samospráv,které podpoří také několik hejtmanů – například liberecký hejtman Martin Půta (SLK) nebo pardubický Martin Netolický (ČSSD).
S druhou výzvou přijde hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Požádá Babiše o videohovor, v němž ho za kraje požádá celkem o osm miliard na letošní a příští rok, a to na opravy silnic druhé a třetí třídy.
„Pokud premiér chce rozhýbat ekonomiku, ať se podívá, jak to vypadalo během krize v letech 2009 či 2010. Kraje tehdy udržely mnohé firmy nad vodou, protože investovaly do silnic a dalších věcí,“ argumentuje Běhounek.

Půl miliardy na dopravní akce
Do dopravy chce více peněz ještě letos nalít také dozorčí rada Státního fondu dopravní infrastruktury. Ta žádá o půl miliardy korun na akce, které mají stavební povolení a často i vysoutěžené dodavatele, ale nestačily na ně peníze. „Jsou tam cyklostezky i osvětlení přechodů, tedy drobné stavby. Ty budou dělat lokální firmy, které kvůli krizi práci potřebují jako sůl,“ říká člen dozorčí rady a poslanec ODS Zbyněk Stanjura.
„Investice do dopravy jsme nedávno navýšili ze 106 na 113 miliard. Současně připravujeme podporu investic pro kraje na silnice nižších tříd,“ upozornil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).
Příjmy krajů se podle hejtmana Půty oproti loňsku mohou snížit o 17 procent. Proto společně se Sdružením místních samospráv chce, aby je stát podpořil. „Navrhujeme premiérovi čtyři možnosti řešení. První je navýšení peněz, které samosprávy dostávají z daní, dále pomoc s bezúročnými půjčkami. Zatřetí pak zrušení nepotřebných dotací a přesun peněz na v krizi efektivní investice,“ uvedl šéf sdružení samospráv Stanislav Polčák (STAN). Sem podle něj patří třeba zateplení veřejných budov, výstavba sociálních bytů i ekologické projekty. Na třetím místě Polčák jmenoval možnost, aby vláda přesunula 30 miliard z evropských fondů do Operačního programu Životní prostředí a do Integrovaného regionálního operačního programu ministerstva pro místní rozvoj. Z těch lze budovat krajinné prvky zadržující vodu, biokoridory, opravovat náměstí a investovat do škol.
„Určitě to nezachrání pánové z ministerstev. Než ti zahájí něja‑ ký proces, trvá to dlouho. V zemi je ale 6250 obcí a 14 krajů, to je hodně lidí na to, aby se podařilo ekonomiku nastartovat,“ zdůraznil hejtman Netolický.
Na premiéra Babiše asi v nejbližších dnech zatlačí také Svaz měst a obcí. Předseda svazu a starosta Kyjova František Lukl mu jako argument předloží seznam připravených projektů, které podle něj kabinetu dokážou, že radnice nevyhazují peníze za „hladové zdi“.

Ministerstva dají peníze navíc
Obce a kraje vystupují razantněji než v posledních týdnech. A to proto, že jim ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zatím nechce poslat peníze navíc. „Mohou zapojit své rezervy a v případě potřeby využít levné úvěry. Jejich finance jsou ve skvělé kondici,“ řekla HN ministryně. Samosprávy mají podle jejího úřadu na účtech 302 miliard.
Starostové to odmítají, velkou část těchto prostředků nemohou využít, protože jsou vázané na dlouhodobě chystané projekty.
Nicméně některá ministerstva plánují navýšení dotací. Například ministerstvo zemědělství požádá o peníze navíc na boj s kůrovcem a vodohospodářské projekty, jež podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého zmírní důsledky sucha. V případě kompenzací za kůrovcové škody by mohlo jít o čtyři miliardy. Letos nově podporují venkovské prodejny a zemědělství dalo 600 milionů navíc na dotace na zlepšení životních podmínek hospodářských zvířat a zpracování potravin.
Speciální dotace pro obce a kraje chystá i ministerstvo pro místní rozvoj v plánu Strategie regionálního rozvoje 21–22. „Finance půjdou do dopravní infrastruktury, výzkumu, inovací v podnicích nebo aktivit řešících sucho. Plán vládě předložíme na podzim,“ uvedl mluvčí ministerstva Vilém Frček. Vedle toho chystají i pomoc cestovnímu ruchu.

Zdroj: Hospodářské noviny