Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Tiskové zprávy Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Čisté Budějovice vytvořila koalici pro komunální volby v Českých Budějovicích

Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Čisté Budějovice vytvořila koalici pro komunální volby v Českých Budějovicích

1. 8. 2018

Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Čisté Budějovice vytvořila koalici pro komunální volby v Českých Budějovicích

Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a Čisté Budějovice vytvořila koalici pro komunální volby v Českých Budějovicích

Hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (STAN) a Čisté Budějovice dnes podepsala memorandum o spolupráci a představila programové priority. Tento týden spolu obě tato hnutí podala společnou kandidátku pro letošní komunální volby v Českých Budějovicích, která přivádí do politiky mnoho nových odborníků, zejména z akademického a podnikatelského prostředí.


“Je to poprvé, kdy má STAN v Českých Budějovicích silnou kandidátku pod vlastním jménem. Zároveň jsme ale otevření spolupráci, a proto jsme se stejně jako v řadě jiných obcí rádi dohodli s novým hnutím Čisté Budějovice, ve kterém vidíme potenciál nových nápadů, schopností a chuti do práce na zlepšení života ve městě,” řekl k tomu Jiří Švec, předseda krajského výboru STAN a člen Rady Jihočeského kraje.


Lídry kandidátky jsou Viktor Vojtko za STAN a Jan Mádl za Čisté Budějovice. Ani jeden z nich předtím v politice nepůsobil, stejně jako většina dalších kandidátů. Rádi by své profesní zkušenosti a úspěchy z jiných oblastí využili pro rozvoj města.


Viktor Vojtko je vedoucím katedry obchodu a cestovního ruchu na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity, kde se zabývá problematikou marketingu a cestovního ruchu. “Do politiky jsem vstoupil v roce 2018 zejména proto, že nejsem spokojen se stávající politickou kulturou a přijde mi, že má město vůči svým občanům v řadě oblastí dluh. Úspěšné město, kterým by České Budějovice měly být, musí mít vizi, umět spolupracovat a využívat nejnovějších poznatků i nejlepších lidí pro svůj rozvoj. Také je nutné respektovat zájmy občanů, a to nejen před volbami. A k tomu bych rád přispěl,” sdělil nám ke své kandidatuře.


Pro dopravního inženýra Jana Mádla, který mimo jiné například pořádá každoroční charitativní fotbalové exhibice známých osobností, jsou prioritou zejména doprava a zvelebení veřejného prostoru. “České Budějovice by měly žít, nikoliv přežívat. Je zde spousta nedomyšlených věcí, které by šlo změnit snadno a vcelku rychle. Ať už se jedná o chytřejší řešení dopravy a parkování, oživení parků a nábřeží nebo o zatraktivnění města pro turisty. Spoustu témat, jako třeba investice, je ale naopak potřeba řešit koncepčně a dlouhodobě,” naznačuje, čím by se chtěl nejvíce zabývat. Obě hnutí také představila osm programových priorit, se kterými jdou společně do voleb. Jsou to:


● Zlepšení dopravy a parkování
● Kvalitní služby občanům
● Transparentní a přátelská radnice
● Promyšlené investice pro rozvoj metropole
● Chytří lidé, chytré město
● Veřejný prostor pro lidi
● Podpora kultury, sportu a cestovního ruchu
● Čisté životní prostředí


“Ambicí našeho programu do komunálních voleb je nastavit pro řízení města standardy, které jsou běžné v úspěšně se rozvíjejících městech obdobného významu. Prostě a jednoduše – jdeme do toho společně, aby tu chtěl žít každý,” shrnují oba lídři.

Autor: Michal Novák