Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Z pustiny u Berounky bude příměstský park

Z pustiny u Berounky bude příměstský park

30. 11. 2016

Na soutoku Berounky s Vltavou vznikne první příměstský park. Místo těžby štěrku Praha plánuje obnovu potoka či chov zvířat po vzoru zahraničních měst.
Z pustiny u Berounky bude příměstský park

Z pustiny u Berounky bude příměstský park

Nezajímavou pustinou je nyní hranice městské zástavby a volné přírody na jižním okraji Prahy. Za dva roky se však má začít lokalita na soutoku řek Berounky a Vltavy měnit k lepšímu obrazu.
Praha chce místo přetvořit na příměstský park. Ten by kromě toho, že by pomohl ochraně přírody, měl zlepšit i lokální ekonomiku.
„Například v okolí příměstského parku v severofrancouzském Lille se zvýšila hodnota pozemků za pět let o 80 procent. Oblast totiž přestali lidé vnímat negativně a naopak se stala vyhledávanou rezidenční čtvrtí,“ popisuje mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) Marek Vácha.
Příměstský park by totiž neměl být jen přírodou na okraji města. Po vzoru zahraničních měst by v Praze mohly vzniknout dráhy pro terénní kola, projížďky na koních, plochy pro skateboardisty či klidné procházky a koupání.
Podle bývalého ředitele lilleského parku Pierrra Dhenina je vhodné dát v lokalitě prostor i zemědělcům. Ani tomu se Praha nebrání. Už dříve se objevily nápady udělat v místě farmu s koňmi, sady, či zasadit vinnou révu.
PLÁNŮM STOJÍ V CESTĚ POZEMKY „Přímý prodej, agroturistika, ochutnávky a návštěvy farem jsou zdrojem příjmů, které mohou park posílit,“ podporuje nápad Dhenin.
Přejít od plánů k realizaci však brání určité komplikace. „Je tam celá řada problémů. Na části území je třeba povolená těžba,“ popisuje magistrátní radní pro životní prostředí Jana Plamínková. Jednu těžbu štěrkopísku už se podařilo vyřešit. Místo obřích jezer, která by po těžbě vznikla, přišla Praha 16 s tím, že tam chce udělat sportovně-rekreační areál.
Jeho součástí by bylo vybudování centra vodních sportů s kanálem pro vodní slalom a stezky pro cyklisty.
„Radnice už na to má plány, záleží ale ještě na jednání s majitelem pozemků. Ale neměl by tam být problém,“ říká Plamínková.
Větší komplikace však přichází s pozemky šlechtické rodiny Bartoňů z Dobenína, které zabírají velké území zamýšleného parku. Podle Plalmínkové by s nimi už mělo město začít jednat.
Přesto už jsou v současnosti projekty, do kterých se může magistrát pustit i bez vyjednávání. Obnovy by se měla dočkat údolnice mezi Lipenci a Dolními Černošicemi, která byla v 70. letech zasypána materiálem z výstavby metra. Na její obnovení je už vypracován projekt. Na Berounce by tak vznikl úsek pro rekreační plavbu.
NA ROZVOJI MÍSTA SE BUDOU PODÍLET MÍSTNÍ Město také plánuje obnovit koryto Lipanského potoka. Díky tomu by se mohlo začít lépe dařit lužnímu lesu, kterému kvůli neprůchodnosti koryta scházela voda. Jde i o prapůvodní stopu, kterou v minulosti tekla Berounka.
Velkou novinkou by také měla být správa parku. Cílem je podle magistrátu vytvořit výkonnou radu parku, která bude iniciovat a koordinovat jednotlivé úpravy. V ní budou zastoupeny kromě Prahy i městské části, vlastníci pozemků, tamní firmy a IPR.
Také vznikne manažer projektů dohlížející na realizaci zpracovaných projektů. Vše by mělo být připraveno do roku 2018.
Příměstský park by měl mít i vlastní rozpočet, ze kterého se budou platit malé projekty. Navrhovat by je mohli sami obyvatelé a díky tomu aktivně spoluvytvářet identitu parku. Například ve francouzském Lille existuje společný rozpočet 10 milionů eur, který sdílí 40 obcí okolo příměstského parku. Peníze jdou na správu a rozvoj území.

Barcelona (Španělsko) Collserola ? Park v katalánské metropoli navštíví až 3,5 milionu návštěvníků za rok. Rozkládá se na 8300 hektarech a je tvořen malým horským masivem v pohoří Sierra de Collserola. ? Park je v současné době mezi obyvateli metropolitní oblasti velice populární, a to především díky zábavnímu parku Tibidabo, který se v přírodě nachází. Rovněž jsou tam lanovky a telekomunikační věž, která poskytuje a umožňuje sledovat přírodní krásy okolní krajiny.

Lille (Francie) Espace Nature Lille Métropole ? Systém parků vznikl v roce 1995 jako nová spojnice mezi městem Lille a důlním okresem Pas de Calais. Jeho hlavní hodnotou jsou rozlehlé zelené a vodní plochy včetně řek a vodních kanálů v blízkosti města. ? Koná se zde až 80 kulturních akcí ročně, například umělecký festival mezi jezery, slavnost dětí apod. ? Když bylo Lille v roce 2004 Evropským městem kultury, tak v příměstském parku vznikla mozaiková zahrada, v jejímž rámci měli umělci ztvárnit zahradu svých snů. Ve stejném roce také bylo 50 hektarů poseto uměleckými díly a cestami, které z výšky připomínají různé obrazce.

Lisabon (Portugalsko) Monsanto ? Lesopark na kopci Monsanto má rozlohu 1000 ha a slouží přibližně 2,5 milionu obyvatel. Typologicky jde o zelený městský park s kopcovitým terénem a s listnatými a stálezelenými lesními porosty. Jeho hlavní hodnotou jsou rozsáhlé zalesněné oblasti v centru města a přirozené propojení s dalšími přírodními rezervacemi a parky v Lisabonu. ? Z počátku však byla lokalita bez stromů, vyjma olivovníků podél silnic. Velké zalesňování začalo až v roce 1940. ? Místo nabízí trasy pro horská kola, běžce a bruslaře. Nachází se tam také rekreační a piknikový park, amfiteátr a kemp. V parku se často konají kulturní akce jako například hudební a filmové festivaly nebo vzdělávací akce, při kterých se lidé seznamují s historií lokality.

Milán (Itálie) Parco Nord Milano a Parco Agricolo Sud Milano ? Unikátní příměstské parky se rozkládají okolo celého Milána a slouží zhruba 4,5 milionu obyvatel. Na jejich území se nachází řada starých zemědělských usedlostí s hustou sítí umělých zavlažovacích kanálů, které vytvářejí hlavní identitu parků. V nedávně době byla tato síť doplněna o další vodní díla, například o jezera, fontány a nádrže. ? Na území parku se nachází řada starých zemědělských usedlostí a stavení. Některé z nich byly zrekonstruovány a staly se oblíbenými objekty. Jako příklad lze uvést Cascino Centro Parco, který je jak technickým zázemím, tak i místem pro konání kulturních akcí. Park má mnoho dalších památek. Všechny jsou denně otevřeny a vstup do nich je zdarma. ? Parco Nord Milano a Parco Agricolo Sud Milano jsou jedním z nejlepších příkladů příměstských parků podobného charakteru v Evropě.

 

Zdroj: Pražský deník, 28.11. 2016, autor: Benedikt Lederer