Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Pražané si za služby připlatí jen mírně. Zatím.

Pražané si za služby připlatí jen mírně. Zatím.

29. 12. 2016

V příštím roce se částka na složenkách za vodu, plyn či elektřinu opět o něco zvýší. Voda navíc může podražit ještě v průběhu roku. „Cena by mohla stoupnout ještě o necelá tři procenta. Budeme o tom jednat na počátku ledna,“ říká radní Jana Plamínková (STAN).
Pražané si za služby připlatí jen mírně. Zatím.

Pražané si za služby připlatí jen mírně. Zatím.

 S Novým rokem přicházejí i nové ceny. Útraty za vodu a plyn budou od 1. ledna 2017 vyšší. Platby se však zatím budou zvyšovat velmi mírně – řádově o desítky korun za rok. Za teplo a elektřinu někteří dokonce zaplatí stejně jako letos.

Změnu v ceně vodného a stočného od 1. ledna Pražané možná ani nezaregistrují. Bude se totiž zvyšovat jen o 0,27 procenta. „Úprava ceny odpovídá pouze inflačnímu nárůstu provozních nákladů a nájemného placeného hlavnímu městu Praze,“ vysvětluje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Nově tak bude kubík vody stát 85,40 koruny, což je o dvacet haléřů více než na konci roku 2016. Průměrná čtyřčlenná rodina, která denně vytočí a prosplachuje 425 litrů, tak ročně zaplatí o 40 korun více.

Voda však nakonec může ještě podražit. Cenu vody totiž stanovují pražští radní, kteří o dalším navýšení cen uvažují například kvůli vyšším tarifům úpravny vody Želivka. „Cena by mohla stoupnout ještě o necelá tři procenta. Budeme o tom jednat na počátku ledna,“ říká radní Jana Plamínková (STAN). Rada přitom měla vodné a stočné projednat už na prosincovém zasedání, návrh však z programu stáhla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podobně se cena vody zvedala letos v dubnu, kdy ji radní zvýšili zhruba o šest korun za metr krychlový.

Jen mírně vzrostou ceny také za teplo. O 1,9 procenta se zvýší cena domácnostem na pravém břehu Vltavy, které jsou teplem zásobovány z uhelných zdrojů. Pro běžnou domácnost s průměrnou spotřebou 30 gigajoulů za rok to znamená zvýšení měsíčních nákladů zhruba o třicet korun. „Tomu, kdo je teplem zásobován z plynových zdrojů, což se týká čtvrtí Holešovice a Lhotka-Libuš, se zvyšování cen vyhne,“ říká mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík a dodává, že společnost chce v příštím roce investovat zhruba 500 milionů korun na obnovu a rozvoj tepelných sítí.

Nepatrné zdražení avizuje také Pražská plynárenská. Regulovaná složka zemního plynu podraží v závislosti na spotřebě o jednotky korun měsíčně. Společnost chce navíc zvyšování ceny kompenzovat například zákaznickými bonusy.

Co se týče cen elektřiny, nelze přesně říci, zda průměrná pražská domácnost od 1. ledna zaplatí více než doposud. „Více než polovina odběratelů má totiž nastavené akční tarify na dva nebo tři roky, a aktuální cena elektřiny se tak do jejich plateb nepromítne,“ říká mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Do celkové ceny navíc promlouvá ještě její regulovaná část, kterou určuje Energetický regulační úřad. „Ten ale zatím vydal cenové rozhodnutí bez podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, takže není jasné, jak bude regulovaná část vypadat,“ dodává Holubec.

Průměrná cena za elektřinu v domácnostech, které elektřinou netopí, by se podle něj i v příštím roce měla pohybovat okolo 900 korun měsíčně. Platba za spotřebu se však liší podle nastaveného tarifu.

Většina dalších poplatků zůstane příští rok na stejné úrovni jako letos. Podražovat nebudou například poplatky za psa, za kterého Pražan v bytovém domě zaplatí 1 500 korun ročně. Cena za psa v rodinném domě činí 300 nebo 600 korun v závislosti na velikosti městské části. Stejná zůstává od 1. ledna i cena za svoz odpadu nebo jízdné v městské hromadné dopravě.

U poslední jmenované položky však ke zdražení v průběhu roku ještě může dojít. Praha totiž plánuje změnit systém dopravního odbavení, který by měl umožnit nahrát kupon na bezkontaktní platební kartu nebo koupit jízdné přes aplikaci. Podle představ radních má nový systém fungovat v roce 2018 a projekt by měl být hotový do konce května příštího roku.

„V rámci sestavování projektu se budou prověřovat i možnosti případných změn tarifu a cen jízdného. Konkrétní návrhy ale pravděpodobně vyplynou až z jednání v příštím roce,“ uvádí mluvčí společnosti Ropid Filip Drápal.

Voda Průměrná domácnost letos utratila na vodném a stočném 13 213 korun za rok. V roce 2017 zaplatí při ceně 85,42 koruny za kubík zhruba 13 250 korun, tedy o sedmatřicet korun za rok více. V průběhu roku však může cena vody ještě stoupnout. Ve hře je zvýšení o další tři procenta, tedy o více než dvě koruny za kubík.

Teplo O něco více se domácnostem na pravém břehu Vltavy zvýší účty za teplo. Za letošní rok zaplatila domácnost s průměrnou spotřebou (30 gigajoulů za rok) celkem 16 392 korun. Příští rok to bude zhruba o 400 korun více.

Plyn Za rok letos zaplatila průměrná pražská domácnost, která na plynu jen vaří, zhruba 3 600 korun. Podobnou cenu může očekávat i příští rok. Za plyn zaplatí o zhruba dvacet korun za rok více.

 

 

Autor: Martina Bajtler, MF DNES28:12.2016