Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Praha stupňuje tlak na Veolii

Praha stupňuje tlak na Veolii

1. 1. 2017

Hlavnímu městu se nelíbí, že nemá kontrolu nad hospodařením s miliardami, které ročně Pražané utratí za vodu. O ukončení spolupráce s Veolií uvažují i města na severu Čech. Pokus snížit cenu Zatím poslední nátlakovou akci na Veolii spustila před pár týdny radní Jana Plamínková (STAN).
 Praha stupňuje tlak na Veolii

Praha stupňuje tlak na Veolii

Hlavnímu městu se nelíbí, že nemá kontrolu nad hospodařením s miliardami, které ročně Pražané utratí za vodu. Stupňuje proto tlak na vodárenský gigant Veolia. Kvůli problematickému kontraktu na provoz vodárenské sítě firmě hrozí žalobami, Evropskou komisí a nově i prostřednictvím ministerstva financí. Pokusy jsou ale zatím bezvýsledné.

Francouzská Veolia ovládá společnost Pražské vodovody a kanalizace, která v Praze provozuje vodárenskou síť. Infrastruktura ale stále patří městu. To za pronájem dostává zhruba dvě miliardy ročně. Peněz by však bylo třeba víc, protože síť je zastaralá. Skoro tři sta kilometrů kanalizací a vodovodů vzniklo dokonce před rokem 1920.

Provozní smlouva mezi Prahou a Veolií, respektive PVK, má trvat do roku 2028. Právě její délka je ale v rozporu s evropskými pravidly, a město tak nedosáhne na miliardy z dotací. Přitom by je na investice potřebovalo. Jen na stavbu čistírny odpadních vod mohlo dostat z Bruselu miliardy, místo toho platí vše samo.

Magistrátu také vadí, že zatímco PVK ročně vydělá stovky milionů korun, z nichž velká část mizí v zahraničí ve formě dividend, zisk města se pohybuje jen v jednotkách milionů korun.

Praha by provoz vodárenské sítě nejraději ovládla sama. Jednání s Veolií jsou však na začátku a firma PVK ještě ani nebyla oceněna.

Francouzští vodohospodáři z Veolie ale čelí tlaku i jinde. Například Plzeň již kvůli přístupu k evropským miliardám loni Veolii vyplatila. Předčasné ukončení smlouvy, která měla původně platit o dva roky déle – do konce roku 2017, město stálo 709 milionů. O ukončení spolupráce s Veolií uvažují i města na severu Čech.

Pokus snížit cenu Zatím poslední nátlakovou akci na Veolii spustila před pár týdny radní Jana Plamínková (STAN). Požádala ministerstvo financí, aby přepočítalo cenový výměr. Kdyby s žádostí uspěla, mohla by podle ní cena vody ve městě klesnout o 9,1 procenta. Nyní stojí kubík 85 korun.

Pokles cen vodného a stočného by Praze vyhovoval i v jejím plánu na ovládnutí PVK. Firmě by se dramaticky snížily zisky, a tím i její hodnota. Plamínková argumentuje, že zisky PVK jsou příliš vysoké. „Jen za roky 2014 a 2015 činil rozdíl mezi skutečným ziskem PVK a ziskem, který by bylo možné považovat za přiměřený, částku 1,049 miliardy,“ uvedla radní.

Ministerstvo žádost nevyslyšelo, navíc městu vzkázalo, že pokud obec hodlá měnit podmínky smlouvy s provozovatelem vodovodů, mělo by s ním jednat, a ne prosazovat změny v pravidlech cenové regulace. „Ministerstvo financí zásadně odmítá, že by tento cenový výměr umožňoval vodárenským společnostem nepřiměřené zisky. Naopak je velmi tvrdý a stále ostřeji provozovatele reguluje,“ řekla mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová.

Ačkoli je Veolia v Praze pod dosud největším tlakem, mluvčí firmy Marcela Dvořáková situaci podrobně nekomentuje, jednání s městem jsou podle ní korektní.

Stěžují si v Bruselu Další výpad proti Veolii zacílila metropole do Bruselu. U Evropské komise podala už letos v lednu stížnost na to, že PVK těží z „nedovolené veřejné podpory“. Je to pár týdnů, co magistrát poslal komisi také výsledky analýzy společnosti Grant Thornton Advisory. Podle ní měl v roce 2015 činit přiměřený zisk PVK 110 milionů. Ve skutečnosti byl skoro pětinásobný.

„Pokud jde o stížnost podanou k Evropské komisi na údajnou nedovolenou veřejnou podporu, tak dle nám dostupných informací paní radní Plamínková obdržela již v dubnu 2016 stanovisko komise, že tuto záležitost šetřit nebude,“ uvedla Dvořáková.

Faktem je, že komise část stížnosti považuje za promlčenou, na druhé straně však město upozorňuje na trvající veřejnou podporu, která se týká prodloužení smlouvy s Veolií o 15 let do roku 2028.

Kromě výše zmíněného má Praha již zhruba rok v ruce tři právní posudky, které poukazují na možnou neplatnost smlouvy s Veolií. Na schůzkách s PVK tyto posudky zatím její zástupci využívají jen při vyjednávání a k podání žaloby zatím město nepřistoupilo. Mluvčí PVK Dvořáková ale případnou žalobu považuje za neopodstatněnou.

S přispěním Petra Lukáče

Kateřina Frouzová katerina.frouzova@economia.cz