Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Nejvíce smogu v Praze je ve Vršovicích, problémem jsou auta i kotle

Nejvíce smogu v Praze je ve Vršovicích, problémem jsou auta i kotle

15. 11. 2016

Hlavní město trápí smog dlouhodobě, obzvláště s příchodem podzimu ale bývají rozptylové podmínky nejhorší a lidem se dýchá hůře. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je dlouhodobě největší problém na území metropole ve Vršovicích v Praze 10, kde byl jen v letošním roce překročen imisní limit šestnáctkrát.
Nejvíce smogu v Praze je ve Vršovicích, problémem jsou auta i kotle

Nejvíce smogu v Praze je ve Vršovicích, problémem jsou auta i kotle

Jen o jeden případ překročení méně naměřili meteorologové v Karlíně v Praze 8 a na náměstí Republiky v centru hlavního města. Nepřekvapí, že špatná situace je pravidelně také na Průmyslové v Praze 10 a ve Vysočanech v deváté městské části.

V celorepublikovém srovnání ale hlavní město nevychází ani zdaleka nejhůř. Po celém Česku je celkem 34 míst, která jsou zamořenější než měřená lokalita ve Vršovicích.

Nejvážnější situaci za poslední dobu zaznamenali meteorologové minulý týden, kdy museli dokonce vyhlásit v hlavním městě smogovou situaci kvůli zvýšené koncentraci polétavého prachu. Problémy zaznamenali zejména senioři a lidé s dýchacími problémy.

Hygienici v těchto případech doporučují větrat jen krátce a intenzivně, omezit fyzické aktivity venku a jíst více vitamínů. Pomoci může i čistička vzduchu, která zajistí čistší prostředí doma. Je ale třeba dobře vybírat, ne všechny jsou kvalitní. Naopak rouška podle některých odborníků příliš účinná ochrana není. Důležitější je sledovat aktuální koncentrace prachu v ovzduší.

Vysoké koncentrace škodlivin v ovzduší Prahy způsobují až ze sedmdesáti procent osobní auta. Magistrát se proto snaží zlepšit dopravní situaci ve městě. Už na jaře spustil kampaň Čistou stopou Prahou, která vyšla na milion korun. Zde se snaží přimět Pražany, aby nechávali častěji auta doma a do práce raději cestovali hromadnou dopravou, na kole nebo pěšky.

Vznikly i webové stránky, kde návštěvníci najdou novinky v oblasti ekologického cestování metropolí i údaje o čistotě pražského ovzduší. Praha zároveň vydala novou pěší mapu, na které jsou vyznačeny ulice hlavního města s vysokou intenzitou automobilové dopravy, a tedy i s vysokou koncentrací škodlivých látek.

Nezanedbatelné škodliviny vypouští v Praze například i staré kotle na pevná paliva, které stále používají až čtyři tisíce pražských domácností. Zejména se jedná o rodinné domy v okrajových městských částech, jako je například Suchdol, Slivenec nebo Řeporyje. Jejich vysoký počet je dán i tím, že zde dosud nebyla provedena plynofikace, naopak pro zdejší obyvatele není problém sehnat dostatek dřeva na topení. 

I proto pražští radní letos v únoru schválili dotační program ministerstva životního prostředí, kde zájemci mohli vyměnit své staré kotle za ekologičtější. Ministerstvo na takzvané kotlíkové dotace vyčlenilo Praze přes 23 milionů korun a slíbilo vyměnit minimálně 160 kotlů. Jenže zatímco jinde v Česku je zájem obrovský, v Praze je jen slabý.

 V prvním kole dostane příspěvek pouze 23 žadatelů, většinou obdrží kolem 120 tisíc korun, maximum je pak ještě o třicet tisíc více.

 Program však nadále pokračuje a začátkem listopadu evidoval magistrát celkem 85 žádostí. „Zájemců stále přibývá, peníze ale dostávají zpětně až po realizaci a tu si musí napřed vyřídit papírově,“ odmítá radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice/STAN), že by byl projekt neúspěšný. Špatné ovzduší dělá problémy Praze už řadu let.

Například v roce 2011 trval podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu smogový příkrov více než dva týdny. Potíže pak pociťovali kromě lidí i zvířata, zejména psi.

 

 

Zdroj: Pražský deník, 15.11.2016