Hlavní stránka Regiony Hlavní město Praha Město tlačí na změnu smlouvy o vodě

Město tlačí na změnu smlouvy o vodě

17. 7. 2015

Magistrát nechal vypracovat nové posudky smluv na provozování vodovodohospodářské infrastruktury. Prodloužení smluvního vztqahu do až do roku 2028 dle závěru posudku nebylo řádně vysoutěženo, což je v rozporu s pravidky výběrového řízení na koncesionáře.
Město tlačí na změnu smlouvy o vodě

Město tlačí na změnu smlouvy o vodě

Z magistrátu občas prosáknou informace o nespokojenosti s podobou provozovatelské smlouvy na vodohospodářskou infrastrukturu. Město chce dosáhnout jejich zkrácení a opatřilo si dokonce posudek, podle něhož jsou smlouvy „absolutně neplatné“.

Posudek, který vypracoval advokát se specializací na veřejné zakázky Radek Jurčík, má magistrát k dispozici od června. Týká se provozní a podnájemní smlouvy, kterou v lednu 2006 uzavřela městská Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a soukromé Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Ty jsou provozovatelem vodohospodářské infrastruktury, jež patří městu.Smlouva trvá do roku 2028, původně šlo o rok 2013. Prodloužení provozní smlouvy o 15 let odhlasovali pražští radní – primátorem byl Pavel Bém (ODS) – rovněž v lednu 2006.

Jurčík v třicetistránkovém posudku zpochybnil platnost tohoto aktu.

„Posuzovaná provozní smlouva a dodatky k ní jsou absolutně neplatné, neboť nebyla vysoutěžena v již tehdy existujícím koncesním řízení obsaženém v zákoně 40/2004 Sb.,“ stojí v závěru posudku, který má Právo k dispozici. Podle Jurčíka smlouva odporuje i pravidlům veřejné podpory. Aby mohla být uzavřena nájemní či provozní smlouva, musí podle Jurčíka proběhnout řízení o provozování koncese čili výběr koncesionáře. „V daném případě jde o koncesi proto, že vodohospodářská infrastruktura je jen jedna a další zájemce o její provoz je bez šance ji provozovat v případě, že neproběhne soutěžní řízení o výběr koncesionáře,“ sdělil Právu Jurčík.Jeho právní názor není ojedinělý, na nutnost stávající provozní smlouvy ukončovat a vypisat koncesní řízení na nové provozovatele upozorňoval obce už r. 2010 odborník David Dvořák z kanceláře MT Legal.

 O tom, že existují právní pochybnosti o smlouvě mezi PVK a PVS, se zmínila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) i radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice - STAN). Podle ní se smlouva prověřuje z právního hlediska podle tehdejších i současných norem. Prvořadým cílem města patrně není smlouvu s PVK, které patří francouzskému koncernu Veolia, ukončit. Praze jde zejména o možnost získat dotaci na mnohamiliardovou investici do nové vodní linky ústřední čističky na Císařském ostrově. Praha tvrdí, že na dotace při všech pokusech nedosáhla kvůli trvání provozní smlouvy do roku 2028.„Rozhodně by bylo pro nás velkým vítězstvím, kdyby se ji podařilo zkrátit natolik, abychom dosáhli na evropské fondy,“ řekla Plamínková.

 PVK ale argumentaci města o evropských fondech nerozumí. Podle šéfa PVK Petra Mrkose by nemělo jít o příčinu, proč Praha dosud vždy s žádostí o dotaci v Bruselu pohořela. „Zatím jsme nebyli nijak oficiálně osloveni. U té čistírny to nedává moc smysl, nabídli jsme loni na podzim, že bychom ji vyjmuli z provozovatelské smlouvy, a nepomohlo to,“ řekl Právu na konci června Mrkos.

Město však trvá na svém. „Pan ředitel Mrkos asi se mnou nebude souhlasit, ale já si myslím, že byly uzavřeny pro Prahu velmi nevýhodné smlouvy. Nejsme spokojeni a samozřejmě bychom je velmi rádi revidovali,“ dodala Plamínková.

Diskusi o smlouvě na pražskou vodu urychlila květnová kontaminace dejvické a bubenečské pitné vody obsahem střešovické kanalizace.

 

Autor: P. Janiš, Právo, 17.7.2015