Hlavní stránka O nás RUD Vládní koalice se na přesunu peněz od největších měst do menších obcí neshodla

Vládní koalice se na přesunu peněz od největších měst do menších obcí neshodla

15. 11. 2011

PRAHA (MEDIAFAX) - Patem skončila schůzka předsedů poslaneckých klubů vládních stran o změnách rozpočtového určení daní (RUD). Zatímco TOP 09 v úterý na jednání K6 prosazovala v souladu s návrhem ministerstva financí odčerpání téměř pěti miliard ročně z rozpočtů Prahy, Brna, Ostravy a Plzně, ODS to odmítla.

 

"Shodli jsme se na tom, že sedm miliard z národních dotačních titulů ve prospěch obcí je krok správným směrem. Souhlas byl i s částkou 1,5 miliardy korun na školství," uvedl pro agenturu Mediafax šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN). Dodal, že problém zůstal už jen u čtyř největších měst.
 
"ODS nechce připustit, aby jim něco ubylo. Pro nás je to nepochopitelné zvlášť s přihlédnutím k hlasování o loteriích, kdy Praha, Brno, Ostrava a Plzeň jedním zvednutím rukou přišly o téměř čtyři miliardy korun z příjmů z hazardu a poplatků za videoloterijní termíny," připomněl Gazdík divoké rozhodování o daňové reformě ze středy minulého týdne.
 
Šéf poslanců TOP 09 a Starostů uvedl, že panuje shoda na posílení rozpočtů obcí mezi 500 a 10 tisíci obyvateli. Problém je ale ve hledání systému. Zatímco ODS chce Praze ubrat tři miliardy korun ročně jako městu a vrátit mu je ve formě krajské dotace a prostředky pro další tři velká města zmrazit na současné výši, návrh z dílny ministerstva financí je razantnější. Praha by v přechodném čtyřletém období měla přijít o 2,2 miliardy a Brno, Ostrava a Plzeň o 900 milionů korun. Druhý návrh je tak vstřícnější k menším obcím.
 
"Příští týden by se měli zástupci koaliční skupiny s odborníky z ministerstva financí, aby se seznámili s propočty jednotlivých variant řešení," uvedl Gazdík. Na schůzce by měl být kromě něj ještě předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a za Věci veřejné ekonomický sekretář ministra dopravy. V úterý sestavu doplňoval ještě ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), šéf poslanců VV Vít Bárta a odborník na RUD z ODS Vlastimil Vilímec.
 
Jednání expertní skupiny bude podkladem pro schůzi K9, která by měla tematiku RUD, na kterou pamatuje i koaliční smlouva, definitivně uzavřít. V současnosti je na vládě návrh vypracovaný ministerstvem financí, kabinet Petra Nečase (ODS) a následně i Poslanecká sněmovna ho ale můžou výrazně upravit podobně jako daňovou reformu, kterou nakonec musí dopracovat Senát.
 
Jan Kálal, kalal@mediafax.cz
 
 
http://zpravy.kurzy.cz/293160-vladni-k...vetsich-mest-do-mensich-obci-neshodla/

Autor: kurzy.cz