Hlavní stránka O nás RUD V koalici zase horká krev, nyní kvůli penězům obcí

V koalici zase horká krev, nyní kvůli penězům obcí

6. 9. 2011

Pokud neprojde novela zákona o rozpočtovém určení daní, hodlají poslanci TOP 09 odejít z koalice.

 

Včera to naznačil předseda poslaneckého klubu Top 09 a Starostů Petr Gazdík. 
Novela má na úkor čtyř největších měst Česka posílit příjmy menších měst a obcí. To se nelíbí ODS, podle jejího vedení se peníze mají hledat jinde než v kasách největších měst. 
„Nedovedeme si představit, že by nebylo dodrženo to, co je v koaliční smlouvě, že dostaneme financování obcí a měst na evropskou úroveň. Pan premiér mi osobně podal ruku na to, že rozdíl mezi nejchudší obcí a Prahou bude maximálně trojnásobný. Žádáme, aby tohle bylo dodrženo,“ sdělil včera po setkání se starosty ve Zlíně Gazdík. 
Dodal, že nyní je rozdíl v příjmech na hlavu Prahy a například Vizovic 4,5násobný. 
Šéf sněmovního výboru pro regionální rozvoj Stanislav Polčák (TOP 09) je ještě radikálnější. „Když to ODS nepodpoří, tak tato koalice nebude. Pokud nebude zajištěn trojnásobek, tak nemá smysl s takto zásadní nedohodou dál pokračovat. Já jsem s touto podmínkou dával vládě důvěru,“ řekl Právu. 
Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nechce ODS vyhrožovat. Polčák je podle něj „horká krev“. 
„Chtěl pouze podtrhnout, jak velká je to priorita. Pro nás je to také priorita, ale pouze budeme trvat na slibu, který nám dal pan premiér,“ dodal Kalousek. 
Netuší ale, kde budou chtít občanští demokraté brát peníze, když ne na úkor velkých měst. „Nevím, jestli je dostatek prostředků v pokladně ODS, ale v pokladně státního rozpočtu jich tolik jistě není,“ podotkl. 
Podle starostů menších měst a obcí jde o klíčový problém. Klíč se navíc stává symbolem jejich kampaně na podporu novely. Premiéru Petru Nečasovi (ODS) pošlou obálky s klíči k obcím.

Autor: Právo