Hlavní stránka O nás RUD Tisková zpráva - TOP 09 a STAN spustily web obcelidem.cz

Tisková zpráva - TOP 09 a STAN spustily web obcelidem.cz

17. 10. 2011

TOP 09 a STAN vytvořily webové stránky obcelidem.cz, které mají přístupnou formou přiblížit problematiku rozpočtového určení daní (RUD) laické veřejnosti. Zároveň web dává lidem jednoduchý nástroj, jak si spočítat potenciální přínos novely RUD pro jejich město či obec a iniciovat diskusi o této problematice s jejich starosty a zastupiteli.

 

Rozpočtové určení daní, přestože se dotýká doslova každého občana v ČR, může stále pro velkou část veřejnosti být málo srozumitelným konceptem. „Každý by proto měl mít přístup k relevantním informacím, aby se sám rozhodl, zda novelu podpoří či ne,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek, který návrh novely připravil. Také proto se rozhodly TOP 09 a STAN vytvořit web, který pomocí kalkulačky naprosto konkrétně vyčísluje přínosy novely pro jednotlivá města a obce ČR.
 
Portál obcelidem.cz ale nepřináší pouze informace. Je založený na aktivním přístupu veřejnosti a dává návštěvníkům možnost se do diskuse o RUD aktivně zapojit – a především do ní zapojit i představitele své obce. 
 
Jak to funguje? 
„Poté, co zadáte název své obce, objeví se Vám údaje, kolik dostává vaše obec podle stávajících pravidel RUD a kolik by dostávala podle nových pravidel. Tuto informaci, spolu s návrhem, co za takto získané prostředky navíc financovat, můžete velmi jednoduše poslat e-mailem svému starostovi,“ vysvětluje Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, a dodává: „Tímto způsobem mohou lidé v obcích, kde je problematika RUD zatím upozaděná, vytvořit tlak na svá zastupitelstva a starosty a vyvolat potřebnou diskusi o tom, co je prioritou obecního rozpočtu.“
 
Možnost vybrat si, na co by měly být prostředky získané navíc díky novele RUD použity, předjímá další aktivitu TOP 09 a STAN: „Abychom se nemuseli ptát občanů na jejich priority touto formou, budeme v brzké době navrhovat posílení vlivu veřejnosti na obecní rozpočty. Pokud obce schvalují rozpočty, mohou se k nim dnes sice občané vyjadřovat, ale jejich připomínky nejsou podle zákona povinně projednávány. Mohou být prostě ponechány ladem. Budeme proto navrhovat, aby se obce podněty svých obyvatel musely více zabývat a více s nimi pracovat,“ vysvětluje poslanec Stanislav Polčák.

Autor: Tisková zpráva