Hlavní stránka O nás RUD Stovky starostů se chystají do Prahy. Chtějí podpořit zákon o daních

Stovky starostů se chystají do Prahy. Chtějí podpořit zákon o daních

16. 9. 2011

Novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která má pět miliard korun daňových příjmů Prahy, Brna, Ostravy a Plzně přerozdělit mezi menší města a obce, podpoří ve středu 21. září pochod starostů metropolí. Mediafaxu to v pátek potvrdil předseda Sdružení místních samospráv ČR (SMS) Josef Bartoněk.

 

"Náš odhad účasti je kolem 600 starostů, možná jich bude i víc. Bude to pochod, který se ještě nikdy nekonal, starostové za svoje požadavky nikdy takto veřejně nevystoupili," uvedl Bartoněk a dodal: "Starostové se sejdou na náměstí Jana Palacha v Praze v 10 hodin. Po prezenci a podpisu žádosti se přesuneme přes Mánesův most k Úřadu vlády, kde bychom rádi předali panu premiérovi žádost o to, aby se zasadil o přijetí této novely zákona."
 
"Nebude to protest proti ničemu. Bude to naopak demonstrace na podporu přijetí tohoto zákona," zmínil předseda SMS, aby zdůraznil: "Pozvánky jsme rozesílali na všechny starosty. Zprávy, které nám chodí z krajů, hovoří o tom, že starostů rozhodně budou stovky. Bude to něco nového, něco ojedinělého. Myslím, že to svědčí o závažnosti situace, která dnes ve financování obcí je."
 
Akce, která by před Strakovou akademií měla skončit do půl dvanácté, nemá ještě zelenou od pražského magistrátu. "Projednávali jsme s magistrátem trasu pochodu, čas zahájení i ukončení. Je ale pravda, že dosud nemáme oficiální definitivní potvrzení o tom, že je to schválené," zmínil Bartoněk, aby uzavřel: "Předjednané to máme ale tak, že si myslím, že by to mělo být schválené." Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Krásenské město o chystané akci zatím nemá žádné informace.
 
Pochod organizuje společně se SMS také Spolek pro obnovu venkova. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které ve vládní koalici za přijetí novely o rozpočtovém určení daní vystupuje nejaktivněji, je k pochodu zdrženlivější. "Vím o tom, ale nevím, jestli se tam přijdu podívat," řekl Mediafaxu 1. místopředseda STAN Stanislav Polčák, aby vysvětlil: "Já to datum nepovažuji za nejšťastnější, už od 9 hodin nás čeká jednání v Poslanecké sněmovně."
 
Právě mezi poslanci ve sněmovně by měl být ve středu dopoledne i premiér Petr Nečas (ODS). Od starostů tak na Úřadě vlády jejich žádost jen těžko přebere osobně.
 
ODS se proti novele zákona o rozpočtovém určení daní staví odmítavě, Prahu, Brno, Ostravu ani Plzeň o peníze ze sdílených daní připravit nechce. Návrh připravený ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) kritizují také všichni primátoři uvedených měst.
 
Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) se rozhodně na takovou akci nechystá, uvedla pro Mediafax mluvčí plzeňského magistrátu Zdena Kubalová.
 
Na předsedu vlády se v těchto dnech podle SMS valí vlna dopisů od stovek starostů z celé republiky se symbolem klíče. "Starostové v nich žádají premiéra o schválení novely v předloženém znění. Jen potvrzených odeslání máme již přes 700, předpokládám, že celkem již dorazilo na Úřad vlády kolem tisíce dopisů," uvedla místopředsedkyně SMS Věra Kovářová.
 
Bartoněk připojil, že starostové z vlastní iniciativy začali pořádat podpůrné hromadné akce v jednotlivých krajích. "V Ostravě, Zlíně a Litovli se v uplynulých dnech sešly stovky starostů. Ze zlínské pošty byl premiérovi odeslán obří dopis, z Litovle tvarůžkový klíč, z Karlových Varů má dorazit klíč z tradičních lázeňských oplatek," dodal šéf SMS
 
Podle starosty Knovíze Jindřicha Hniličky narůstá rozhořčení mezi starosty: "S kolegy nemůžeme pochopit, proč někteří poslanci místo oprávněných zájmů svých voličů hájí velká města, která žijí na úkor našich obcí." SMS chystá zveřejnit postoj a hlasování každého zákonodárce, aby bylo zřejmé, jak obhajuje zájmy vlastního regionu.
 
Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní počítá s tím, že 6241 obcí získá navíc 13,5 miliardy korun. Čtyři největší města mají naopak o pět miliard korun ročně ve čtyřleté přechodné lhůtě přijít. Nejvíc, 2,2 miliardy korun, má tratit Praha.
Foto priloha: http://image.tn.nova.cz/media/images/440x248/Sep2011/848336.jpg?d41d
 
 
http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/st...hy-chteji-podporit-zakon-o-danich.html

Autor: tn.cz