Hlavní stránka O nás RUD Primátor Svoboda se hned dvakrát hluboce mýlí

Primátor Svoboda se hned dvakrát hluboce mýlí

16. 9. 2011

Pan primátor Svoboda se snaží úsilí ministerstva financí o narovnání léta pokřiveného stavu v rozdělování daní mezi české a moravské obce bagatelizovat tím, že se ministr Kalousek snaží „zavděčit starostům a nezávislým.“ Pan primátor se hluboce mýlí. Pokud bychom vůbec přistoupili na argumentaci, že ministerstvo se novým opatřením chce někomu zavděčit, pak by to byli nejen starostové, ale i občané všech 6 240 v současné době daňově diskriminovaných měst a obcí. Na nově navrženém systému totiž vydělají VŠECHNY OBCE A MĚSTA ČR s výjimkou čtyř největších.

 

Je však na místě připomenout panu primátorovi, že tato snaha ministerstva není úlitbou Starostům a nezávislým, ale že vychází z programového prohlášení vlády a reflektuje poměry financování obcí běžné ve většině evropských zemí. Mně osobně stvrdil nápravu neutěšeného stavu u nás premiér Petr Nečas.
 
Pan primátor se ale – zřejmě v důsledku léta zavedené neblahé politické praxe u nás – nechal strhnout ještě k jednomu smutnému omylu. Je pro něj „naprosto nepochopitelné“, že poslanec Polčák, který „byl zvolen na kandidátce TOP09 ve volebním kraji Praha“, je zastáncem novely rozpočtového určení daní, která je, podle pana primátora, proti zájmům Pražanů. Pan primátor si v tomto případě zřejmě spletl mandát poslance s mandátem komunálního politika. Poslanci nejsou, nebo by alespoň neměli být, lobbisty zájmů „svých“ regionů a ve snaze o znovuzvolení se zkoušet zavděčit „svým“ na úkor zájmu zbytku republiky. S praxí takzvaného porcování medvěda tato sněmovna skončila.
 
Pokud se nám podaří to, o co usilujeme například v novele zákona o zadávání veřejných zakázek - skoncovat i s dalšími podobně škodlivými praktikami – pak se Pražené novely RUD vůbec nemusejí obávat. Snížení příjmů z RUD jim totiž bude bohatě kompenzováno tím, co Praha ušetří díky transparentnějšímu nakládání se svým rozpočtem.
 
Petr Gazdík
 
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/petr-gazdik.php?itemid=14246

Autor: Tisková zpráva