Hlavní stránka O nás RUD Nečas zlobí starosty s penězi, na Mikuláše mu nadělí uhlí

Nečas zlobí starosty s penězi, na Mikuláše mu nadělí uhlí

22. 11. 2011

Vztahy ODS, TOP 09 a VV se i přes prosazení vládních reforem zase komplikují. Nejde jen o nevěru, kdy vládní poslanci nehlasují podle dohod, ale stranického trika, jako třeba při zdanění hazardu. Teď se poslanci TOP 09 a Starostů pokusí o nátlak vůči premiéru Petru Nečasovi (ODS). Toho viní, že brzdí peníze, které obcím už přislíbil z přerozdělení daní.

 

Někteří starostové se už proto chystají na Mikuláše 6. prosince, kdy začíná schůze dolní komory, doručit Nečasovi před Sněmovnu kolečka s uhlím, jako že zlobil. Poslanci klubu TOP 09 a Starostové mezitím zkusí nátlak přes parlament. 
Tento týden ve Sněmovně předloží vlastní návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by stejný návrh z dílny Kalouskova ministerstva financí neležel několik týdnů ve vládě. Premiér Nečas podle TOP 09 blokuje jeho projednání, a proto se poslanci rozhodli k protiútoku. 
„Premiér stále nezařadil na program schůze vlády návrh zákona o rozpočtovém určení daní, proto jsme se rozhodli, že v úterý takový návrh podepíší a předloží do Sněmovny naši poslanci,“ řekl Právu šéf klubu Petr Gazdík. „Čekali jsme na koaliční partnery, ale protože nás v tomto ohledu ignorují, chceme se pojistit,“ dodal. 
Kouzlo poslaneckého návrhu zákona je jednoduché: Sněmovna se může návrhem zabývat hned ve chvíli, kdy k němu dostane stanovisko vlády. Ministři přitom na své vyjádření mají jen třicet dnů. V případě, že návrh předkládá ministerstvo, záleží pouze na premiérovi, kdy ho na pořad schůze kabinetu zařadí. 
Nečas už v září slíbil nespokojeným starostům menších měst a obcí, že ministři schválí návrh zákona do konce října a pak půjde do Sněmovny. To se však nestalo. TOP 09 a ODS se přou, jak dlouho Kalouskův návrh ve vládě leží. Zatímco Gazdík říká, že od července, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura tvrdí, že až od října. „Premiér nic nebrzdí,“ řekl Právu s tím, že naopak ODS chce rychlé schválení, v prvním kvartále příštího roku, aby bylo jasno, s jakými penězi budou od začátku roku 2013 města a obce hospodařit. 
 
Nevěra ODS s ČSSD? 
 
„Pokud chce TOP 09 podat poslanecký návrh samostatně, pak mi to připadá pouze jako gesto, aby mohli říkat: podali jsme to, ale návrh neprošel,“ míní Stanjura. 
Podle něj je třeba najít v rámci koalice kompromis. „Mám dojem, že tímto postupem jako by říkali, že buď bude po jejich, nebo nebude nic. Nic ovšem znamená špatné řešení,“ dodal šéf klubu ODS. 
Novela zákona má přerozdělit miliardy z daňových příjmů Prahy, Brna, Ostravy a Plzně mezi menší města a obce. A v tom je kámen úrazu. Právě větší města ovládá Nečasova ODS s ČSSD, jimž se úbytek peněz nelíbí. ODS trvá na tom, aby rozpočty obcí byly posíleny na úkor některých dotačních titulů státního rozpočtu a peníze čtveřice velkých měst zůstaly nedotčeny. 
Ve Sněmovně tak může dojít k dalšímu kolu koaliční nevěry. Podobný názor jako ODS totiž zastává také soc. dem. A případné spojenectví dvou nejsilnějších stran může topku převálcovat. 
„Nesouhlasíme, aby vláda brala peníze čtyřem největším městům, protože by to vedlo ke zhroucení jejich rozpočtů,“ řekl Právu šéf soc. dem. Bohuslav Sobotka, podle kterého to Kalousek ani nemůže myslet vážně. „Jsme přesvědčeni, že lze seškrtat některé dotační tituly ve státním rozpočtu v rozsahu zhruba 12 miliard a o to posílit příjmy měst a obcí,“ uvedl s tím, že příjmy čtyř velkých měst by měly být zastropovány na současné úrovni. 

Autor: Právo