Hlavní stránka O nás RUD Menší obce se budou mít lépe. Nečas slíbil starostům, že vláda změní rozdělování daní

Menší obce se budou mít lépe. Nečas slíbil starostům, že vláda změní rozdělování daní

26. 9. 2011

Stovky starostů demonstrovaly v centru Prahy na podporu přijetí novely o rozpočtovém určení daní. Schválení novely vázne na odporu čtyř největších měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň), které by měla změna připravit asi o pět miliard korun.

 

Vláda do konce října schválí novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která přidá menším obcím 13,5 až 14,5 miliardy korun.
 
Starostům, kteří ve středu přišli před úřad vlády demonstrovat na podporu novely chystané ministerstvem financí, to řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas.
 
Šéf kabinetu se před Strakovou akademií snažil zhruba tisícovku demonstrantů přesvědčit o tom, že výhrady ODS k návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zájmy menších obcí nepoškodí.
 
Nečas mimo jiné uvedl, že je připraven k politickému kompromisu, který zaručí, že při rozdělování výnosu z daní nebudou velká města dostávat více než trojnásobek příspěvku pro malé obce.
 
"Závazek, že dosáhneme tři ku jedné, jsme připraveni dodržet, chceme se na tom dohodnout. V tuto chvíli jsou dvě varianty. My jsme přesvědčeni, že nalezneme kompromis tak, abyste s tím byli spokojeni," řekl Nečas.
Nečase přerušovaly výkřiky
 
Starostové, mezi kterými se na začátku akce objevili i někteří politici TOP 09, během demonstrace kritizovali postoj ODS, s Nečasem se ale nakonec nerozešli ve zlém. Premiérovu řeč občas přerušovaly nesouhlasné výkřiky, demonstranti ale jeho vystoupení ocenili potleskem.
 
Přesto zůstávají obezřetní. “Uvidíme. Přišli jsme podpořit pouze návrh z dílny ministerstva financí. Dnešní akce byla podpůrná. Pokud nebudou vyslyšeny požadavky starostů, příští akce bude pravděpodobně vedena jako demonstrace,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv ČR Jiří Bartoněk.
 
Živořit nebo žít? 135 starostů apeluje na premiéra - čtěte ZDE
 
Lhal Kalousek? Peníze z povodňové daně možná vůbec nepůjdou na záplavy - čtěte ZDE
 
Změna v rozpočtovém určení daní, kterou navrhlo ministerstvo financí, má snížit rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele.
 
Zvýšit má podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí celkem o 13,5 miliardy korun. Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele by se měl týkat právě obcí od 2 000 do 10 000 obyvatel.
 
ODS odmítá, aby novela byla provedena na úkor největších měst - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Občanští demokraté představili vlastní verzi návrhu, která počítá s tím, že stát část peněz pro obce získá jinak, mimo jiné z některých dotačních programů a úspor na ministerstvech či chystaném tendru na likvidaci starých ekologických škod.
 
Čtyřem největším městům by podle Nečase mohl zákon příjmy zastropovat tak, aby jim nadále nerostly.
První masová akce starostů
 
Středeční pochod starostů z náměstí Jana Palacha k úřadu vlády byl první masovou akcí, kterou zástupci obcí vyjadřují své stanovisko k rozpočtovému určení daní.
 
Podle organizátorů se na prezenční listinu akce podepsalo asi tisíc starostů. Policie odhadovala počet účastníků demonstrace půl hodiny po jejím začátku na 500 až 600. Požadavky demonstrantů podpořil mimo jiné prezident Agrární komory Jan Veleba.
Praha terčem kritiky
 
Praha, kterou nynější podoba rozdělování peněz proti menším obcím zvýhodňuje, byla pro starosty hlavním terčem kritiky.
 
"Matička Praha - nejhorší macecha" či "ODS=Jánošík naruby - chudým obcím bere, bohaté Praze dává" byly jen některé z transparentů, které byly na demonstraci k vidění. Zazněly také projevy o tom, že malé obce v nynějším systému přispívají na "marnotratné" hospodaření metropole, které se ukázalo při stavbě tunelu Blanka a dalších akcích.
 
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ve středu v otevřeném dopise účastníkům protestu mimo jiné napsal, že Praha proti posílení rozpočtů menších měst a obcí neprotestuje.
 
"Pouze musí hájit zájmy svých občanů, kterým v kontextu hrozící ekonomické recese, stagnujících daňových příjmů a škrtů ve Státním fondu dopravní infrastruktury ministerstvo financí navrhuje k chybějícím více než šesti miliardám korun ze státního rozpočtu odebrat dalších 2,2 miliardy korun ročně," podotkl primátor.
Nepoškozujte obyčejné Pražany
 
Své město v davu bránili i Pražané. “Ať si uvědomí, že co seberou Praze, nepoškodí papaláše nahoře, ale obyčejné Pražany. Jde o peníze našich lidí. Nám do Prahy 9 přichází lidé z venkova, nemáme kde zaparkovat, nemáme místa ve školkách,“ stěžuje si zástupce starosty Prahy 9 Adam Vážanský.
 
“Já kdybych byl na vašem místě, vy budete zastávat mé stanovisko. A naopak,“ vyjádřil pochopení nad Vážanského názory starosta Žalkovic ze Zlínského kraje.
Ať se Plzeň nezlobí, ale...
 
Předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslanců za TOP 09 Petr Gazdík připustil, že jeho strana chce ještě o návrhu ODS jednat. “Ačkoliv tento návrh například vůbec neřeší, proč Plzeň získává na jednoho občana 1,7násobek toho, co České Budějovice,“ řekl Gazdík.
 
Právě na fakt, že Plzeň je zařazena mezi městy, které dostávají mnohonásobně více peněz, si stěžuje i většina starostů.
 
“Ať se na mě Plzeň nezlobí, ale o co je lepší než například České Budějovice?“ rozčílila se starostka Držovic Blanka Kolečkářová. “Když budou mít méně peněz, alespoň nebudou moct tolik rozkrást,“ přisadil si i předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala.
 
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-529158...rostum-ze-vlada-zmeni-rozdelovani-dani

Autor: moderniobec.ihned.cz