Hlavní stránka O nás RUD Gazdíkovi starostové táhli na Úřad vlády, Nečas jim peníze slíbil

Gazdíkovi starostové táhli na Úřad vlády, Nečas jim peníze slíbil

21. 9. 2011

Několik stovek starostů z celé země demonstrovalo v centru Prahy za novelu o rozpočtovém určení daní z dílny ministerstva financí. Premiér Petr Nečas starostům slíbil, že vláda do konce října schválí novelu zákona, která menším obcím přinese až 14,5 miliardy korun.

 

Předseda vlády se před Strakovou akademií snažil zhruba tisícovku demonstrantů přesvědčit o tom, že výhrady ODS k návrhu ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 zájmy menších obcí nepoškodí.
 
Nečas mimo jiné uvedl, že je připraven k politickému kompromisu, který zaručí, že při rozdělování výnosu z daní nebudou velká města dostávat na obyvatel více než trojnásobek příspěvku pro malé obce. 
 
Premiér tak de facto potvrdil, že vláda do konce října schválí novelu, díky které do rozpočtů menších obcí přiteče 13,5 až 14,5 miliardy korun. Premiérovu řeč sice občas přerušovaly nesouhlasné výkřiky, demonstranti ale nakonec jeho vystoupení ocenili potleskem. 
 
"Závazek, že dosáhneme tři ku jedné jsme připraveni dodržet, chceme se na tom dohodnout. V tuto chvíli jsou dvě varianty. My jsme přesvědčení, že nalezneme kompromis tak, abyste s tím byli spokojeni," řekl Nečas. První variantou je Kalouskův návrh "bohatým brát a chudým dávat", druhou možností jsou úspory v plánovaném obřím ekotendru, z dotací nebo úsporou na ministerstvech. 
 
Manifestační pochod starostů za přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní (21. září 2011) 
 
"Je to vyvrcholení našeho šestiletého úsilí o spravedlivou změnu tak, aby regiony naší země nedoplácely na čtyři největší města v čele s Prahou", shrnul význam akce Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které akci pořádalo. 
 
S demonstranty šel i šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Nastala tak poněkud paradoxní situace, kdy v ulicích proti premiérovi protestoval nikoliv opoziční politik, nýbrž jeden z hlavních představitelů koalice. 
 
Praha, kterou nynější podoba rozdělování peněz proti menším obcím zvýhodňuje, byla pro starosty hlavním terčem kritiky. "Matička Praha - nejhorší macecha" či "ODS=Jánošík naruby - chudým obcím bere, bohaté Praze dává" byly jen některé z transparentů, které byly na demonstraci k vidění. 
 
"Jsme připraveni vyhovět požadavku koaličního partnera, aby poměr mezi průměrem příjmů nejmenších obcí a Prahou byl 1:3. Navrhujeme proto přenést tři miliardy určené pro Prahu jako pro město a určit je pro Prahu jakožto kraj. Tím se koeficienty vyrovnají," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. 
 
"I kdyby návrh neprošel v té podobě, v jaké je navrhovaný, budeme rádi za každou korunu, která nám přijde. Doufám, že z toho bude aspoň něco," řekl iDNES.cz starosta Uhelné na Jesenicku Ludvík Juřík.
 
"Dodržte slovo, pane premiére," stálo na velké plachtě, kterou demonstrující starostky a starostové podepisovali na Palachově náměstí. 
 
Zástupci SMS ČR se po demonstraci sešli s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. "Pan ministr nás ubezpečil, že námi požadovaný trojnásobek rozdílu v příjmech mezi nejbohatší Prahou a nejchudšími obcemi bude i nadále prosazovat," uvedla místopředsedkyně SMS ČR Věra Kovářová. Místo šesti miliard nám bude chybět osm, bojí se Svoboda 
 
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) napsal účastníkům protestu otevřený dopis, v němž uvedl, že Praha proti posílení rozpočtů menších měst a obcí neprotestuje. 
 
"Pouze musí hájit zájmy svých občanů, kterým v kontextu hrozící ekonomické recese, stagnujících daňových příjmů a škrtů ve Státním fondu dopravní infrastruktury ministerstvo financí navrhuje k chybějícím více než šesti miliardám korun ze státního rozpočtu odebrat dalších 2,2 miliardy korun ročně," podotkl primátor. 
 
Starostové se podepisují na protestní plakát, který chtějí předat premiérovi Petru Nečasovi. 
 
Opoziční pražský zastupitel a neúspěšný kandidát TOP 09 na primátora Zdeněk Tůma uvedl, že pokud nakonec Praha o peníze přijde, Kalousek přislíbil po několik let kompenzace. Důsledek reformy by tak metropole mohla pocítit až v době, když už bude jiná ekonomická situace. 
 
Pochod starostů Prahou je první takto masovou akcí, kterou zástupci obcí vyjadřují své stanovisko k rozpočtovému určení daní. Menší akce se ale už konaly v krajských městech po celé republice. 
 
 
http://zpravy.idnes.cz/gazdikovi-staro...domaci.aspx?c=A110921_111822_domaci_jw

Autor: zpravy.iDNES.cz