Hlavní stránka O nás RUD Gazdíkovi starostové píší Nečasovi: Dodržte svůj slib o rozdělení daní

Gazdíkovi starostové píší Nečasovi: Dodržte svůj slib o rozdělení daní

17. 9. 2011

Dodržte svůj slib, že menší obce dostanou přidány peníze z daní a skončí jejich diskriminace, napsali premiérovi Petru Nečasovi politici Starostů a nezávislých, kteří kandidovali spolu s TOP 09. Ohradili se proti tomu, že Nečas označil návrh ministerstva financí za jánošíkovský - že bohatým bere a chudým dává.

 

    Petr Gazdík a další politici Starostů a nezávislých napsali otevřený dopis premiérovi. Věří, že dodrží závazek daný koaliční smlouvou a projde změna rozpočtové určení daní, která posílí příjmy menších obcí. | foto: ČTK
 
    Premiér a předseda ODS v sobotu na setkání se starosty a primátory z řad občanských demokratů mluvil o tom, že nedovolí "oškubat" větší města, která podle něj generují ekonomický růst.
 
    Politici z vedení Starostů a nezávislých Nečasovi v otevřeném dopise napsali, že reforma financování obcí a měst patří k hlavním úkolům vlády. "Programové prohlášení stanoví jako základní požadavek snížit stávající diskriminační rozdíl příjmu na obyvatele mezi 'nejchudšími' a 'nejbohatšími' obcemi," uvádí se v dopise.
 
    Je pod ním podpis šéfa hnutí Starostové a nezávislí a zároveň předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka, ale i dalších špiček STAN. Podepsán je i ministr kultury Jiří Besser, člen vedení Starostů a nezávislých.
 
    Momentálně největší města dostávají na jednoho obyvatele zhruba 4,5krát více než malé obce (Praha okolo 30 tisíc na jednoho občana, malé obce 7 tisíc na občana). ODS, TOP 09 a Věci veřejné se při vzniku vládní koalice domluvily, že sníží tento rozdíl na trojnásobek.
 
    Pokud by se to vládě nepodařilo prosadit, byla by to pro koalici velká rána, protože by už nemohla počítat s podporou Starostů a nezávislých, kteří kandidovali společně s TOP 09.
 
    "Návrh z dílny ministerstva financí splňuje požadavky vládního programového prohlášení. Především nezadlužuje naši budoucnost, ale také spravedlivěji dělí prostředky státního rozpočtu mezi samosprávy. Snižuje rozdíl mezi příjmy na občana Prahy a 'nejchudších' měst a obcí na žádaný trojnásobek," připomněli politici STAN v dopise Nečasovi. "Nerozumíme Vašim slovům o levičáckém návrhu, který jánošíkovsky bere bohatým a dává chudým," uvedli v dopise.
 
    Nečas na sobotním brněnském setkání s primátory a starosty za ODS označil spory o to, aby obce dostaly přidáno na úkor velkých měst, za rozeštvávání lidí. "My ale nejsme zbojníci a nebudeme krást," říkal nezvykle zvýšeným hlasem předseda občanských demokratů. Nečas ujistil politiky své strany z Prahy, Brna, Plzně a z Ostravy, že nenechá velká a bohatší města oškubat.
 
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/verim-ze-dodrzite-sve-slovo-pise-necasovi-kvuli-rozdeleni-dani-gazdik-1eo-/domaci.aspx?c=A110917_105442_domaci_kop

Autor: iDNES.cz