Hlavní stránka O nás RUD Gazdík: Nechceme brát bohatým, ale změnit systém

Gazdík: Nechceme brát bohatým, ale změnit systém

20. 9. 2011

Chceme změnit pokřivený systém, ne brát peníze čtyřem největším městům, tvrdí šéf hnutí Starostové Petr Gazdík. Prostředky pro menší obce lze nalézt, aniž by se to dotklo Prahy, Brna, Ostravy a Plzně, trvá na svém předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Spor o rozdělení daní mezi nejbohatší „čtyřku“ a menší obce pokračuje. Obě znesvářené strany se zatím shodují na nalezení 8,5 miliardy korun, o něž by měly být posíleny rozpočty měst a obcí do deseti tisíc obyvatel. Starostové respektive TOP 09 jim chce přidělit dalších pět miliard, ODS slibuje ještě miliardu navíc.
„Variant nebo jejich kombinací je hned několik. Vedle takzvaných národních dotačních titulů, kde se podle ministerstva financí přerozděluje několik desítek miliard, je například možné zrušit ekotendr,“ řekl deníku E15 Stanjura.
Mnohamiliardovou zakázku na odstranění starých ekologických škod prosazuje místopředseda TOP 09 a šéf státní pokladny Miroslav Kalousek. Ten zároveň navrhl zákon o rozpočtovém určení daní, podle něhož mají čtyři největší města dostávat na obyvatele trojnásobek místo dosavadního 4,5násobku.
Premiér Petr Nečas o víkendu řekl, že ODS chce rozpočty Prahy a dalších tří měst zastropovat na trojnásobek až 3,5násobek. „Věřím, že se na trojnásobku budeme schopni dohodnout a pan premiér v tomto směru dodrží svůj slib,“ poznamenal Gazdík.
O návrzích ODS, kde získat zbývající miliardy, ale předseda Starostů pochybuje. „Podle ministra financí to z národních dotačních titulů nebo jiných zdrojů není možné. Je to začarovaný kruh. Pokud bychom tyto peníze někde z rozpočtu vzali, jinde by zase chyběly,“ vysvětlil Gazdík.
Starostům a TOP 09 jde podle Gazdíka především o narovnání mnohdy propastných rozdílů v příjmech menších měst a obcí. „Třeba Kladno dostává na obyvatele stejně jako Liberec, ačkoliv v něm žije o čtyřicet tisíc lidí méně. A Liberec jako páté největší město dostává polovinu peněz ve srovnání s Plzní. Podobně jsou na tom třeba i České Budějovice. Takový systém je pokřivený,“ stojí si na svém Gazdík.

Autor: E15