Hlavní stránka O nás RUD Daně rozdělují koalici i obce

Daně rozdělují koalici i obce

12. 9. 2011

Josef MARŠÁL, moderátor. Vlnu nevole vzbudil ministr Obrany, Alexandr Vondra mezi starosty menších obcí. Důvodem je rozpočtové určení daní, o které se už hádají i premiér, Petr Nečas a ministr financí, Miroslav Kalousek. Vondra v připomínkovém řízení navrhuje motivovat vesnice do tisíce obyvatel, aby se slučovaly. Obce s tím ale nesouhlasí.

 

Jakub KALENSKÝ, redaktor
--------------------
Návrh Alexandra Vondry vyděsil starosty menších obcí. Přestože jasně to nezaznělo, starostové vesnic si náznaky vysvětlují tak, že při novém rozdělování daňových výnosů nemají dostat přidáno vůbec nic. A tím budou nucené ke sloučení do větších celků. 
 
Ministerstvo obrany /zdroj: Připomínkové řízení/
--------------------
Požadujeme zvážit návrh rozsahu posílení rozpočtů obcí do 1 tisíce obyvatel. A to jak z hlediska potřeb těchto obcí, tak i motivace k případnému slučování nejmenších obcí. 
 
Josef BARTONĚK, předseda Sdružení místních samospráv
--------------------
Rozhodně obce nepřipustí žádné násilné slučování obcí. 
 
Jakub KALENSKÝ, redaktor
--------------------
Ani Alexandr Vondra ani úředníci z Ministerstva obrany se dnes ale nedokázali ke svému vlastnímu návrhu vyjádřit. A ministr obrany ho nedokázal vysvětlit ani starostům v okresu Litoměřice, se kterými o novele jednal minulý pátek. 
 
Petr LIŠKA, starosta obce Malé Žernoseky /nestr./
--------------------
On se hájil tím, že jeho úředníci vydávají denně takové množství návrhů a dokladů, že není více méně v jeho silách, aby všechno, co podepisuje, aby kontroloval. 
 
Jakub KALENSKÝ, redaktor
--------------------
Méně než tisíc obyvatel má bezmála pět tisíc obcí, ve kterých žije 1 a 3/4 milionů lidí. Ministr Kalousek chce menším městům a vesnicím peníze přidat. Podle jeho návrhu by o ně ale přišla 4 největší města, Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. A s tím nesouhlasí ODS. Kvůli jejím připomínkám se na Petra Nečase otevřeným dopisem obrátili i Starostové a nezávislí, sesterská organizace TOP 09
 
Stanislav POLČÁK, 1.místopředseda hnutí /STAN/
--------------------
U pana premiéra je námi zasílán dopis, ve kterém reagujeme na jeho názory, které k tomu řekl, protože si myslím, že v mnoha částech jsou bohužel nepřesné. 
 
Jakub KALENSKÝ, redaktor
--------------------
Zatímco ministr financí svůj návrh na nové rozpočtové určení daní představil už před čtvrt rokem, ODS tak učiní tuto sobotu v Brně, kam se sjedou stovky jejích starostů, primátorů a dalších vrcholných politiků. Redakce a Jakub Kalenský, Česká televize

 

Autor: ČT1 Události