Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Polčák: Omezování malochovů je pro nás nepřijatelné

Polčák: Omezování malochovů je pro nás nepřijatelné

27. 5. 2016

Evropská unie je druhým největším chovatelem králíků na světě. Drtivá většina z nich je v klecových velkochovech, které dnes nemusí splňovat žádné standardy. Evropský parlament se to však nyní rozhodl změnit.
Polčák: Omezování malochovů je pro nás nepřijatelné

Polčák: Omezování malochovů je pro nás nepřijatelné

Šestatřicetiletý europoslanec Stanislav Polčák, který hrdě nosí na klopě svého saka znak Starostů a nezávislých, byl asi překvapen, co všechno ho při práci v Evropském parlamentu čeká. Člen výboru pro regionální rozvoj, ale také skupiny pro vztahy s Austrálií a Novým Zélandem dostal před několika dny překvapivý úkol. „Stal jsem se stínovým zpravodajem pro králíky,“ říká s mírným úsměvem.
 
Poněkud bizarní název je však směšný jen na první pohled. V rámci EU a unijního zemědělství je králík druhým nejčastěji chovaným hospodářským zvířetem a počtem 365 milionů poražených králíků je EU jejich druhým největším producentem na světě. A zatímco všechna významná hospodářská zvířata včetně velmi diskutovaných slepic mají v rámci Unie zaručeny alespoň minimální standardy zacházení, králíci byli dosud výjimkou. „Na králíky se, možná kvůli jejich velikosti, tak nějak zapomnělo,“ říká Polčákův asistent Pavel Felcán.
 
Nezvykle se místo Evropské komise iniciativy ujal Evropský parlament. Do letošního podzimu chce vypracovat evropskou směrnici, která by stanovila základní zásady chovu králíků v rámci celé EU. Kdo si však myslí, že jde o další typickou bruselskou „buzeraci“, která bude mít za cíl zkomplikovat život i statisícům králíkářů na českém venkově, tak se tentokrát zřejmě mýlí. „Omezování malochovů je pro nás naprosto nepřijatelné,“ říká Polčák. Ten bude mít jako stínový zpravodaj „pro králíky“ v rámci Evropské lidové strany, největší v europarlamentu, na konečné znění normy významný vliv. „Jediné, co podpořím, je, aby norma obsahovala minimální standardy chovu králíků na evropské úrovni,“ dodává.
 
Brutální velkochovy
 
Normy jsou především podle ochránců zvířat skutečně nutné. Podle mezinárodní organizace Compassion in World Farming jsou králíci vůbec nejčastěji chovanými zvířaty v klecových zařízeních. Z těch pochází až 99 procent ve velkochovech poražených králíků v rámci EU. Prostor, který králíci v těchto velkochovech většinou mají, je často ještě menší, než jaký mají slepice, jejichž klece Unie svým nařízením už před několika lety zvětšila na důstojnější úroveň.
 
To, jak to dnes vypadá, popisují dokumenty, jež dostal jako podklad výbor europarlamentu pro zemědělství. Ten se vypracováním „králíkářské normy“ nyní zabývá. „Světová vědecká asociace králíků uvedla, že podlahová plocha klece od 0,2 do 0,4 m2 a výška klece 30 až 40 centimetrů by měla být dostatečná. V praxi však zemědělci drží tři až šest králíků v kleci. Každému zvířeti je tak ponechána plocha pouze o rozloze maximálně 0,08 m2 (to je asi jeden kus papíru A4),“ píše se v dokumentu.
 
Ještě otřesnější jsou metody porážky. „V EU se omračující metody před porážkou pohybují od výstřelů šroubů přes výstřely kulky až k omráčení plynem. Deset procent králíků je v důsledku nedostatečného omráčení porcováno zaživa,“ uvádí zpráva. Drsné podmínky velkochovů mají vliv nejen na kvalitu masa, ale ničí i populaci králíků, která trpí mnoha nemocemi. Některé země EU, jako například Rakousko, už velkochovy králíků zakázaly.
 
Luboš Palata, MF Dnes, 27.5.2016

Autor: Luboš Palata, MF Dnes