Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Občanka - méně citlivých dat

Občanka - méně citlivých dat

6. 11. 2010

Lidé si budou moci sami určit, co o sobě prozradí v občanském průkazu. Nebudete třeba muset uvádět, zda jste ženatí či kde bydlíte PRAHA - Když ztratíte na ulici doklady a spolu s nimi i klíče od svého bytu, už to nemusí být „pozvánka“ pro zloděje.

 

 
V nových občanských průkazech s čipem, které začne stát vydávat od roku 2012, už totiž nebudete muset, pokud nebudete chtít, mít napsáno, kde bydlíte. 
A dokonce ani to, jestli jste ženatý, či rozvedený a jaké je vaše rodné číslo. Záležet bude na každém, jak se sám rozhodne. 
Změnu zákona, která způsobí, že občanský průkaz už nebude muset být „výkladní skříní“ vašich osobních dat, schválila včera Sněmovna. Pro zvedlo ruku 100 ze 154 přítomných poslanců, proti bylo jen 21 sociálních demokratů. 
Ministr vnitra Radek John si původně přál, aby údaje jako adresa či rodinný stav z občanského průkazu úplně zmizely, ale hlavně někteří poslanci z TOP 09 a z ČSSD ho přesvědčili, že pro lidi, kteří chtějí hlavně chránit svá osobní data, to v konečném důsledku nemusí být zas taková výhoda. 
 
Problém v bance či půjčovně 
 
Stačí si představit poměrně běžnou situaci. Půjdete si vyřídit do banky úvěr a budou od vás chtít vědět, jestli jste ženatý a jaký je celkový příjem vaší rodiny. 
A vy bez uvedení rodinného stavu v průkazu nebudete moci prokázat, že nežijete jako „single“ a že má vaše rodina dostatečný příjem na to, aby úvěr splácela. 
„Zejména my starostové dobře víme, jaké praktické problémy by to lidem mohlo přinést, proto můj kolega Stanislav Polčák navrhl tu změnu, aby se lidé mohli sami rozhodnout, co chtějí mít v občance napsáno,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Ministerstvo vnitra původně počítalo s tím, že když z občanky úplně a „povinně“ zmizí některé údaje, které se často mění - jako rodinný stav či trvalé bydliště - stát je nebude muset tak často měnit. A ušetří tím asi 30 milionů korun. Ale aby zákon vůbec prošel, musel kývnout na kompromis. 
 
Komplikace v nemocnici 
 
Kritika odpůrců záměru byla totiž hodně silná. Uváděli například to, že by se lidem mohlo v nemocnici stát, že se nedozvědí o zdravotním stavu svého partnera, protože bez zápisu v občance neprokážou, že to vůbec partner je. 
A John je příliš neuklidnil ani tím, když vysvětloval, že nejen státní úřady, ale i nemocnice si podle něj pořídí čtečky nových občanek s elektronickým čipem. A budou si tak moci „přečíst“ i to, co na nich nebude na první pohled napsáno, tedy i to, že jste ženatý či vdaná.
Pokud se lidé rozhodnou dát přednost ochraně soukromí a některé údaje do občanky neuvedou, čeká je možná čas od času cesta na některou z poboček Czech Pointu (třeba na poště), aby si nechali vystavit potvrzení o datech, která si na průkaz nenechají napsat. Teď se za to platí 30 korun. 
„Když bude chtít občan chránit svoje data, bude mít tu možnost. Když je nebude chtít chránit, může je klidně dál nechat válet na každém pultu, kde od vás občanku chtějí,“ říká John. Sám se přimlouvá za to, aby si lidé data pečlivě chránili, protože čtečky elektronických občanek si podle něj nakonec určitě pořídí i soukromé firmy. 
Změna, kterou ještě musí schválit Senát, není poslední, jež se chystá. Časem mají úplně zmizet rodná čísla a místo nich bude na čipu v občance jen čárový kód jako u zboží. 
 
***
 
FAKTA 
 
Občanka se změní 
 
Lidé už na ní nebudou muset mít uvedené bydliště, rodinný stav a rodné číslo. Na nových občankách vydávaných od roku 2012 budou údaje nahrány na elektronickém čipu. Úřady budou muset mít čtečku tohoto čipu. V budoucnu zmizí rodné číslo úplně, nahradí je náhodné číslo a čárový kód. 

Autor: MF Dnes