Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Konec legislativnímu kutilství. Návrh na vlastní pěst je tabu

Konec legislativnímu kutilství. Návrh na vlastní pěst je tabu

1. 11. 2010

Šéfové klubů koaličních stran se shodují: přílepky nedopustíme, všechny návrhy je nutné předjednat.

 

Poslanci za sebou nemají ještě ani třetí plnohodnotnou schůzi, a vládní strany se už musejí bránit chaosu ve vlastních řadách.
Přestože se totiž v koaliční smlouvě dohodly na tom, že se spolu budou o změnách zákonů před schvalováním bavit, poslanci vládních stran přesto chodí do sněmovny s neprojednanými návrhy. Právě skrze návrhy jednotlivců se přitom do zákonů dostává nejvíc podezřelých přílepků. Předsedové poslaneckých klubů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dnes proto mají dohodnout na automatickém odmítání iniciativy jednotlivých poslanců.
„Jde nám o stopku legislativního kutilství. Není možné, aby poslanci, byť z koaliční strany, dávali návrhy bez projednání hodinu před schůzí,“ stěžuje si předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. „Poslanci samozřejmě mají právo legislativní iniciativy. Ale když to bude jen individuální návrh poslance bez předjednání s dalšími poslaneckými kluby, tak to budeme blokovat,“ říká Kristýna Kočí, předsedkyně klubu VV.
V pátek byly problémy Strany vládní koalice se na podobném principu dohodly už v koaliční smlouvě. Přesto například během pátečního jednání Poslanecké sněmovny přednášeli i někteří koaliční poslanci pozměňovací návrhy,které neměly podporu napříč koalicí.
„Je potřeba si to říci ještě důrazněji. Samo o sobě předložení ještě nic neznamená, ale musíme nastavit mechanismy směrem k hlasování spíš než směrem k předkládání,“ říká předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.
Opatření zakotvené v koaliční smlouvě mělo za cíl zabránit tlaku lobbistů na jednotlivé zákonodárce. Právě skrze individuální poslanecké návrhy se do legislativy dostalo nejvíce podivných úprav.
Například v dubnu se občanskému demokratovi Jiřímu Polanskému tímto způsobem málem podařilo do zákona o neziskových společnostech vpašovat ustanovení, které by prezidentovi umožnilo jmenovat předsedou Nejvyššího soudu prakticky kohokoliv s dosaženým právnickým vzděláním. Polanského úprava budila podezření, že jejím cílem je vyrobit trafiku pro některého z vysloužilých politiků.
Tento návrh byl nakonec díky zásahu místopředsedy Legislativní rady vlády Františka Korbela neúspěšný. Ale před šesti lety se poslanci ČSSD Vlastimilu Aubrechtovi povedlo jednou větou docílit toho, že výjimky týkající se chráněných území nebude udělovat „příliš zelené“ ministerstvo životního prostředí, ale celá vláda. Aubrecht totiž prosazoval obří projekt dostavby jezů na Labi.
Dnes se schází „K118“ Přestože chce trojkoalice zamítat všechny návrhy neprojednané napříč jejími kluby, nevylučuje tím opozici z debaty. Pokud budou opoziční návrhy předjednané i v klubech vládních stran, nebudou zamítané automaticky.
Snaha koaličních partnerů má časem vyústit i v legislativní změnu. Pozměňovací návrhy už bude moci podávat pouze skupina poslanců a ne jednotlivci. A ke svému návrhu bude muset předkladatel přednést také důvodovou zprávu, která vysvětlí, proč je jeho úprava důležitá.
Zítra budou poslanci obeznámeni s výsledky jednání předsedů klubů na společné schůzi ve sněmovně. Poprvé v tomto volebním období se sejde všech 118 koaličních poslanců. „Nepůjde o nic oficiálního, jde spíše o přátelské setkání,“ popisuje Gazdík.

Autor: Hospodářské noviny