Hlavní stránka Info a média Výstupy z médií Gazdík: Nesmyslná kriminalizace starostů přibývá

Gazdík: Nesmyslná kriminalizace starostů přibývá

29. 6. 2016

Starostové a nezávislí jdou do podzimních krajských voleb s unikátním precedentem. Jejich kandidátku v Libereckém kraji vede hejtman Martin Půta, který byl v listopadu 2014 obviněn, že měl vzít úplatek související s rekonstrukcí kostela. Jeho kolegové jsou přesvědčení, že je nevinný a stal se obětí extrému, do kterého se Česko posunulo z opačného pólu, kdy Praze vládl Pavel Bém a středním Čechám David Rath. „Žili jsme v extrému, kdy se tu evidentně kradlo. Pak i vlivem pozitivních posunů v boji policie proti korupci jsme se vychýlili na druhou stranu, k primitivnímu pranýři politických rozhodnutí kvůli formalitám,“ říká dlouholetý komunální politik a šéf STAN Petr Gazdík.
Gazdík: Nesmyslná kriminalizace starostů přibývá

Gazdík: Nesmyslná kriminalizace starostů přibývá

LN Mluví se o tom, že volení zastupitelé v samosprávách jsou stresováni z policejního zájmu o každodenní politickou agendu, a bojí se rozhodovat. Odpovídá to vašim zkušenostem?

Znám spoustu případů ze zastupitelstev, kdy se o něčem hlasuje, jeden ze zastupitelů se zdrží, nezapíše se ale do zápisu pro případ, že by došlo k nesmyslnému stíhání. Aby pak policie nedokázala říct, který to byl, který se zdržel, a nemohli by být obviněni. Bohužel už i k těmto praktikám jsme došli. Míra nesmyslnosti postupu policie a státních zástupců v těchto kauzách je naprosto absurdní.

LN Přibývá takových případů, neboje to stejné?

Podle dat Unie obhájců přibývá. Požádali jsme proto příslušné orgány, aby vyjasnily práva a povinnosti při nakládání s majetkem obcí, sjednotily právní výklad, aby zastupitelé nebyli nezákonně stíháni a aby byla vyvozená zodpovědnost u těch, kteří svým neodborným a formalistickým přístupem zasahují do práv zastupitelů. Komunální politika je lidsky mnohem složitější a přísnější než ta celostátní. Člověk, který je neoprávněně obviněn, v našem mediálním prostředí a při malosti a maloměšťáctví některých opozičních zastupitelů, se hroutí, má zdravotní potíže, rozpadají se mu vztahy i rodina. Po dvou i třech letech, protože spravedlnosti to u nás trvá, má na duši šrámy a v médiích je na stránce šestnáct vlevo dole napsáno, že se nepodařilo prokázat vinu. Ale fakticky už toho člověka v obci nikdy nikdo neočistí.

LN V čem je podle vás příčina tak vyhrocené situace? Že policie začala stíhat i to, co vždy bylo brané jako politické rozhodnutí, s nímž mají zúčtovat voliči?

Naše společnost přechází z extrému do extrému. Žili jsme v extrému, kdy se tu evidentně kradlo, evidentně existovali kmotři a v mnoha případech byli z kontaktu s nimi podezírán i politici ve všech patrech. Pak i vlivem pozitivních posunů v boji policie proti korupci jsme se vychýlili na druhou stranu, k primitivnímu pranýři ve stylu: Na koho se ukáže, ten je vinen, toho upalme a zničme. To je současný stav a této náladě se policie a státní zástupci přizpůsobili, mnohdy ale konají bez odbornosti a s neznalostí problematiky rozhodování v samosprávách.

LN Obviňování politických oponentů z nezákonností prorostlo i do předvolebních kampaní. Cosi myslíte o tomto trendu?

Podávání trestním oznámení se stalo standardním nástrojem konkurenčního boje. To byl případ exstarostky Moravské Nové Vsi Jany Krutákové, jejíž obvinění bylo od počátku úplně nesmyslné a absurdní. Po dvou letech se jí podařilo osvobodit, a u soudu, kde se domáhá náhrady škody, jsem byl svědkem, že jí ministerstvo spravedlnosti za podlomení zdraví i zničení kariéry vyplatilo 35 tisíc. To je směšné. A ti, co to vyvolali, žádný postih nedostanou, ti se prostě jenom mýlili, i když jsou známky, že to bylo účelové a organizované.

LN Jaké známky?

Byla to součást politického boje.

LN Máte namysli Marka Košuta z TOP 09, který se stal starostou po ní a sám podal trestní oznámení?

Ano, přesně tak. Je to bohužel nekalý způsob politického boje, ale vrátím se k tomu, co už jsem říkal –bude se to dít, dokud nebudeme mít státní zástupce a policisty, kteří budou dostatečně kompetentní a budou umět oddělit, co je a co nemusí být trestným činem.
Dnes k tomu přistupují tak, že když si není žalobce jistý, pošle to k soudu. Že to má obrovské důsledky pro obviněnou osobnost, že je to pro lokálního politika mimořádně citlivé, to už nikoho nezajímá.

LN Teď se sestavovaly kandidátky do krajských a senátních voleb. Zaznamenal jste, že by se popisovaná situace podepisovala na ochotě lidí kandidovat?

Už jsme to zaznamenali v komunálních volbách, řada klasických lokálních osobností, jako jsou učitelé, místní podnikatelé či lékaři,kandidovat nechce. Proč by měli, když jim to přinese pouze problémy? Za dobrý pocit, že svou obec někam posouváte, už nechtějí obětovat zdraví, rodinu a být špiněni nesmyslnými obviněními. V důsledku to ovlivňuje kvalitu demokracie. Ta nestojí na ústavních činitelích, stojí na desítkách tisíc lidí v komunálu. Pokud vznikne ústavní krize, je to regionální úroveň, která drží demokracii.

LN STAN jde v Libereckém kraji do voleb s lídrem Martinem Půtou, který čelí obvinění, že vzal úplatek. Proč jste se rozhodli do toho jít?

Je to lehce využitelné v kampani protivníků. Počítáme s tím, že to budou zneužívat. U obvinění mohou být věci, které jsou nejasné a vzbuzují dojem, že by je měl do detailu zhodnotit soud. Ale u Martina Půty neexistuje jediný přímý důkaz, neexistuje nic, co by nasvědčovalo, že by něco udělal. Bereme to jako snahu o znemožnění výrazné politické postavy. Půta vyvodil důsledek, vzdal se předsednictví STAN, aby nepoškozoval značku, ale za rok a půl té kauzy se nestalo vůbec nic. Pevně věřím, že nemůže existovat nezávislý soud, který by bez přímého důkazu někoho odsoudil. Obávám se, že jsme v rámci protikorupčního boje zašli někam, kam jsme nechtěli, a děje se něco stejně nebezpečného a hrozného, jako byl opačný extrém s kmotrovskými klikami.

LN Mluvíte o nich pořád v minulém čase, podle vás kmotrovské kliky zmizely?

Úplně ne, nicméně z mého pohledu se situace výrazně zlepšuje, prostředí je nastaveno mnohem lépe, jen jsme se vychýlili na opačnou stranu. Známe případy, kdy jsou zastupitelstva nebo rady vyšetřovány dvěma policejními útvary proto, že něco udělaly i že to neudělaly. Chtěl bych vzkázat státním zástupcům i policistům, že jsme připraveni s nimi jednat, pomoci najít tu hranu, za níž je trestný čin. Ale ta se rodí v diskusi, ne metodou pokus-omyl a ničením lidský chosudů.

LN Ten základní ukazatel by mohl být, jestli je ve hře osobní prospěch.

Souhlasím. Pamatuji si, když Suchá Loz dostala dotaci, o níž žádala už dříve, já jsem se tehdy stal čerstvě poslancem. Volal mi jeden novinář a ptal se, jestli v té ulici, kde se má z dotace budovat cesta, vlastním pozemek. Odpověděl jsem, že ne. Tak se ptal, jestli tam vlastní pozemek někdo z mých přátel nebo spolužáků. To jsem musel říci ano, ve dvousethlavé obci je to dost nevyhnutelné. Nicméně ta hrana je správná, zkoumat, jestli je za rozhodnutím zastupitelů jejich osobní prospěch. Ale nemohou se dít formalistické postupy, za něž byla souzena Jana Krutáková.

LN Za co to bylo?

Byla obviněna za to, že dala věcné břemeno na obecní pozemek. Hodnota toho břemene byla policií nesmyslně vyčíslena na deset milionů, takovou cenu nemá ani ten pozemek, natož věcné břemeno na něm. Druhá věc byla, že to nenechala dost dlouho viset na úřední desce, což zajišťují úředníci. Nedovedu si představit, že nějaký starosta středně velké obce bude hlídat, že tam všechno visí přesně třicet dní.

LN A co s tím? Může pomoci metodická pomoc ministerstva pro místní rozvoj tím, že o novém zákoně o veřejných zakázkách školí i orgány činné v trestním řízení?

Může to pomoci, ale nebude to stačit. Chce to uspořádat mnoho seminářů s rozborem případů nezákonně stíhaných zastupitelů, je nutná diskuse mezi politiky a orgány činnými v trestním řízení, abychom se snažili najít tu zmiňovanou hranu. Nedělám si iluze, že sto procent zastupitelů by nikdy nic zlého neudělalo, ale hranice se musí ujasnit.

Kateřina Surmanová, Lidové noviny, 29.6.2016

Autor: Kateřina Surmanová, Lidové noviny