Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senát odmítl odsoudit ruskou agresi na Ukrajině

Senát odmítl odsoudit ruskou agresi na Ukrajině

1. 10. 2014

Senátorské kluby Starostů a KDU-ČSL se dnes pokusily v Senátu předložit návrh usnesení, ve kterém Senát odsuzuje agresi Ruska na Ukrajině a chce po české vládě, aby stála po boku ostatních demokratických vlád Evropy a hájila české bezpečnostní zájmy. Jeho přijetím senátoři chtěli mimo jiné dokázat, že se horní komora parlamentu dokáže zodpovědně postavit nebezpečí na rozdíl od poslanců vládnoucí koalice, kteří vůči ruské agresi klopili zrak a vyhradili si právo nesouhlasit s některými sankcemi. I přesto levicová většina v senátu návrh usnesení odmítla projednat.
Senát odmítl odsoudit ruskou agresi na Ukrajině

Senát odmítl odsoudit ruskou agresi na Ukrajině

Na rozdíl od Senátu, předsednictvo Starostů a nezávislých přijalo usnesení, ve kterém rezolutně vystupuje proti porušování mezinárodního práva ze strany Ruska a apeluje na obě komory parlamentu, aby donutily vládu k tvrdšímu postoji. Na jeho základě se někteří senátoři rozhodli vyzvat k zodpovědnému postoji i Senát. Bohužel marně.

„Vystupování našich vrcholných politiků ve věci řešení krizové situace na Ukrajině a jejich postoj k sankcím vůči Rusku vede mimo jiné k oslabování pozice České republiky v rámci Evropské unie, což se projevilo například při jmenování Věry Jourové, která kvůli jejich chování získala méně významné portfolio, než bylo původním záměrem,“ řekl jeden z předkladatelů návrhu usnesení senátor Jan Horník z klubu Starostové a Ostravak.

Návrh usnesení odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a mimo jiné apeluje na Rusko, aby respektovalo mezinárodní právo, k jehož dodržování se zavázalo. Senátoři se rovněž pokusili na jednání Senátu prosadit apel na vládu, aby hájila české bezpečnostní zájmy po boku ostatních demokratických států a přijala sankce vůči Rusku v celém jejich rozsahu, jak je navrhla Evropská komise.

„Na základě historických zkušeností Českého národa s ruskou agresivní politikou vůči okolním zemím považuji za životně důležité být ve věci sankcí a bezpečnostní politiky Evropské unie vůči Rusku čitelným a hodnověrným partnerem ostatním členským státům a tyto sankce podporovat a realizovat i za cenu jistých ekonomických dopadů,“ sdělil další předkladatel návrhu senátor Jiří Šesták (Starostové).

Přitom názory předkladatelů návrhu jsou konzistentní. Už na konci srpna totiž poslali otevřený dopis premiéru Sobotkovi. „Pana premiéra jsme vyzvali, aby podporoval práva Ukrajiny jako samostatného a suverénního státu a postavil se proti ruské agresi. Jeho další kroky svědčí ale o tom, že naši prosbu nevzal v potaz,“ dodal předkladatel návrhu, senátor z Klubu pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí a předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Miroslav Krejča.

Karel Kreml, tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové oddělení